Николай Василев: Ако ПИБ е цената за еврозоната, трябва да я платим
"Приоритет е държавата да няма работа в банковия сектор, но по-голям приоритет е България да влезе в еврозоната след повече от десетилетие забавяне. Ако това ще е цената, нека да я платим". Това каза пред БНР Николай Василев, бивш вицепремиер и министър на икономиката.
Той акцентира, че позицията му винаги е била против участието на държавата в бизнеса и тя е била последователна, но обясни, че подкрепя тази сделка само с надеждата, че това е последното условие за влизането на страната в еврото.
Василев беше категоричен, че ако не влезе страната в еврозоната, тази сделка ще бъде безполезна.
По думите на икономиста положителният сценарий е, че "държавата ще придобие този миноритарен дял от Първа инвестиционна банка (ПИБ), ще въведем еврото като валута, държавата ще дръпне много напред, цените на акциите ѝ на борсата ще се повишат и някой ден Българската банка за развитие (ББР) да продаде на печалба тези акции". Василев обаче уточни, че това е възможно, но не е гарантирано.
"Да гарантираш, че някой ще ти изкупи акциите след години - не може. Това е пожелание!", коментира бившият министър на икономиката думите на премиера Бойко Борисов, че акциите, закупени от ББР, ще бъдат продадени на печалба.
В предаването "Неделя 150" Николай Василев изрази мнение, че "държавата няма работа изобщо да има Българска банка за развитие".
Икономистът коментира категорично, че до днес не е чул България да е подала документи, с които да поиска присъединяване към механизма ERM II. Според него това се случва, защото държавата се притеснява да не би да подаде искане, а да ѝ откажат. Другата причина е, че ту искаме, ту не искаме да влизаме в еврозоната.
"Държавата не е подала нищо - нито за еврозоната, нито за банковия съюз. Ако България така се беше мотала с влизането в ЕС и НАТО, до днес щяхме да говорим, че в следващите 300 години ще влезем в ЕС, но няколко поколения ще живеят извън него", посочи бившият вицепремиер.
Василев посочи, че сега сме толкова близо до влизане в еврозоната, колкото сме били и през 2009-а година.