МС подписа договор за 370 млн. долара с Уестингхаус за нови мощности в АЕЦ ''Козлодуй''
България подписа договор за нови ядрени мощности на втората площадка на АЕЦ "Козлодуй". Договорът е с американския консорциум "Уестингхаус" и южнокорейската компания "Хюндай".
По време на церемония в Министерския съвет (МС) Елайъс Гедиън от "Уестингхаус Електрик къмпани" заяви, че САЩ винаги са подкрепяли България в осигуряването на нейната енергийна сигурност и диверсификация на източници. "Днешното събитие маркира важен етап с изграждането на нови мощности в АЕЦ "Козлодуй", заяви Гедиън.
Според Гедиън изграждането на двата реактора с напреднали технологии ще осигури надеждна и сигурна енергия за България, а осъществяването на проекта ще постави България като централен източник на енергия, предаде БТА.
Отиващото си 50-о НС избра "Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън" за провеждане на преговори за потенциален строител за инженеринг, строителство, доставка и въвеждане в експлоатация на 7 и 8 блок на АЕЦ "Козлодуй" с технология АР 1000 на американската компания "Уестингхаус".
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов каза, че цената на договора е търговска тайна. Все пак уточни, че договорът съдържа два елемента – фиксирана цена за всеки един от участниците в него, както и цена, която е базирана на брой изработени часове и вложено време.
"Приблизителната цена, за да не разкривам търговската тайна, е в диапазона между 350 и 370 милиона щатски долара", посочи Владимир Малинов.
Дружеството АЕЦ "Козлодуй – Нови мощности" е подписало договор с консултант, който да направи оценка за въздействието на околната среда за 8-ми блок. Заложеният срок е до края на 2025 година самата оценка да бъде предоставена и да започнат дейностите по комуникация със заинтересованите страни.
В края на изпълнението на договора всички пакети трябва да бъдат предоставени на "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности". Тези документи ще бъдат изпратени на Министерството на регионалното развитие и Агенцията за ядрено регулиране.
Малинов каза още, че приходите от очакваната продажба на оборудването от АЕЦ "Белене" на Украйна ще бъдат използвани за реализацията на 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ "Козлодуй".