OffNews.bg

Мартин Димитров: Икономическата ситуация в страната се подобрява. Страшно няма!

Сигналите за подобряване на икономическата ситуация в страната са положителни. Преките чуждестранни инвестиции в България са с рекордно нарастване тази година спрямо последните 10-12 години. Това реинвестиране означава, че компаниите, които са тук, влагат печалбата си у нас, защото явно очакват положително развитие, свързано с Шенген, еврозоната и стабилното управление.

Това категорично мнение изрази депутатът от "Продължаваме промяната-Демократична България" и член на парламентарната бюджетна комисия Мартин Димитров пред Нова тв. Поводът за коментара му са данните на "Евростат", които показват, че по ръст на доходите се нареждаме веднага след Хърватия.

По думите му през последните 12 г. сме се отдалечили от Румъния, защото страната ни е догонвала средно с 1% годишно европейския стандарт. А при Букурещ този показател е два пъти по-висок.

Димитров потвърди, че статистиката на "Евростат" от 2022 г., която показва, че България и Унгария по показател на индивидуално потребление са най-бедните държави в ЕС, са реални.

"Това е вярно. Но ако последните две години – 2022-ра и 2023-та, тази тенденция се запази, то за първи път ще имаме два пъти по-голямо догонване на средноевропейските доходи. Това темпо трябва да се задържи няколко години, за да се превърне в трайна тенденция. Ако успеем да го задържим до края на 2024 г., тогава може да не сме последни в класацията. В краен случай това може да стане 2025 г.", прогнозира депутатът.

На въпрос дали през следващата година ще бъдем по-богати или не, той отговори: "България като реален растеж на доходите е на второ място и тази тенденция ще се запази. Базата, разбира се, е ниска, но за да стане по-висока, трябват инвестиции. Това ни отличава от Румъния".

Депутатът коментира и Бюджет 2024.

"Тези, които чертаеха апокалиптична картина, доста наивно го направиха. Още в края на годината, след десетина дни, дефицитът ще е под 3%. А догодина също очаквам подобна тенденция. Тоест ние отсега свиваме дефицита. Хора, страшно няма! Това показва, че положението е овладяно. Най-големият риск това да бъде отново поставено под съмнение е да дойде служебен кабинет на Радев, който много бързо - за един-два месеца, докарва нещата, поради лоша събираемост, под риск", подчерта Димитров.

Според него това, което НС е направило с руския газ, е "изключителен успех".

"Обясняваха ни 30 г., че нямаме избор. Имаме избор. Вече имаме алтернативи. Същото правим и с петрола в момента. Същата логика, по същия начин. Затова и дерогацията отпада март. Това конкретно притеснение, че "Лукойл" си е оставила вратичка с нискооктановото гориво - искам да видя пълния анализ на Агенция "Митници", заяви той.

И допълни: "Нали помните, че имаше хора, които идваха при вас и по всички телевизии, и казаха, че за три дни трябва да отпадне дерогацията. Точно това ги питах: "Какво ще стане с цените?". Те на този въпрос никога не ми отговориха. Обобщаващото мнение на целия експертен потенциал, който събрахме в България, е, че към март месец би трябвало всичко да е наред. Има време за алтернативни количества, нещата да се направят по най-правилния начин. Въпросът е отпадането на дерогацията само по себе си да не вдигне цените. Ние за това говорим. Не може да кажем световната цена на горивата каква да бъде. Т.е. това ни се стори разумният вариант и той беше експертно подкрепен. И смятаме, че с отпадане на дерогацията към март месец, това е разумен вариант, който дава срокове. И ако някой не ни саботира нарочно в България - нещо, към което имаме инструменти да вземем отношение, ако се налага, няма да има проблеми".