OffNews.bg

Кристалина Георгиева: Първостепенен приоритет за здрава световна икономика е ваксинирането

Нашият първостепенен приоритет за здравето на световната икономика остава ваксинирането на света. От първостепенно значение е да постигнем целите, които сме си поставили, а именно да ваксинираме 40% от хората във всички страни поне до края на тази година и 70% до средата на следващата година, за да можем да натиснем по-силно спирачките на пандемията.

Това заяви управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева в обръщение към Арабския фискален форум.

Добрата новина е, че възстановяването продължава, стъпило на основа, която остава стабилна. Прогнозираме глобален растеж от 5,9 процента през тази година. За арабския свят прогнозираме ръст от 4,4 процента за 2021 г. и 4,5 процента за 2022 г., посочи Георгиева.

По думите ѝ основите на икономическото възстановяване са стабилно, защото то е стъпило на "забележителния успех на науката, която ни предостави ваксини", както и на все по-високите нива на ваксинация в много страни. Солидна основа е и политическата подкрепа на предприятията и домакинствата, за да "преминат през много необичайна и тежка рецесия, а след това да се оттласнат напред със способността да съживят световната икономика".

Въпреки това, все още стоят много рискове, продължи Кристалина Георгиева. По думите ѝ те идват от разминаванията в темпа на възстановяване, които "се затвърдиха огледално на достъпа до ваксини и темпа на ваксиниране, както и възможността за използване на все още неизчерпано политическото пространство за подкрепа."

Разминаването означава смущения на веригите за доставки и още очаквана инфлация, стана ясно от думите на управляващия директор на МВФ.

"Дори в страните с високи нива на ваксиниране на населението сме свидетели на въздействието на разразилата се в целия свят пандемия, която налага предприемането на временни ограничителни мерки. Съвсем наскоро това се случи и в Европа", припомня Георгиева.

"В съчетание със смущенията във веригите за доставки, инфлацията се превръща във все по-тревожно явление. Въпреки това на този етап все още разглеждаме разминаването между търсенето и предлагането като основна причина за инфлацията, което ни дава надежда, че през следващата година тя вероятно ще се понижи", добави тя.

По думите ѝ централните банки трябва да останат бдителни по отношение на инфлационния натиск, защото тепърва предстои да разберем как ще се справим с инфлацията в развитите икономики и как основните централни банки ще продължат курса на успокояването ѝ.