Компанията на Николай Василев предлага инвестиция в украински дълг с 10,7% лихва за 6 месеца
Финансовата компания на бившия вицепремиер Николай Василев и кандидат за премиер в неслучилото се правителство на Има такъв народ Експат Капитал предлага рискова инвестиция в държавен дълг на Украйна с доходност от 10,7 процента за 6 месеца.
Става дума за краткосрочни облигации в американски долари, чийто падеж е на 1 септември тази година.
Минималният лот е USD 100,000, но има и възможност за участие и с по-малки суми, кратни на 10 000 долара, в случай че има интерес от повече инвеститори, обясняват от Експат.
Кредитният рейтинг на Украйна е В (за сравнение на България е ВВВ), но поради повишените рискове от финансовата компания прогнозират, че при следващ преглед от кредитните рейтингови агенции този показател може да се влоши.
Според анализаторите Украйна е важна, голяма и стратегическа държава с 44 млн. население. Дългът й е общо към 129 млрд. щ.д. или 84% от БВП, което е високо ниво. Международната общност спаси по-малката Гърция (член на Еврозоната, ЕС и НАТО за разлика от Украйна) с няколко пъти по-голям дълг в абсолютно изражение.
Не очакваме МВФ и западните партньори на Украйна да я оставят да фалира току-така, особено в настоящата обстановка. Размерът на конкретната емисия е само USD 1.3 млрд., посочват от компанията на Николай Василев.
Според тяхната хипотеза ще се избегнат широкомащабни военни действия, макар че напрежението в региона вероятно ще остане години напред
Неслучайно сме избрали дългова емисия с падеж 1 септември. Летният период е по-благоприятен в бюджетно отношение. Сметките за ток, газ и др. са по-ниски. Държави рядко фалират през август. Обикновено трудностите идват през зимни периоди, обясняват от Експат, но също така предупреждават, че тази инвестиция е рискова.
Съществува реална опасност от военни действия, както е отразено във всички новинарски емисии. Който вярва, че ще има широкомащабна война, не следва да инвестира в Украйна. Освен това бюджетният дефицит за 2021 г. се очертава далеч над 10% от БВП. Това не е добър показател, макар че заради пандемията по целия свят този показател също не изглежда добре. Поради ежегодните дефицити дългът на Украйна расте от около 50% от БВП през 2019 г. до 60% през 2020 г. и 84% към момента, което е лоша тенденция, предупреждават от финансовата компания.