Камарата на строителите иска да отпадне забраната за строителство между 14 и 16 ч.
Строителният бранш настоява правителството да отмени забраната, с която не се разрешава да се работи между 14:00 и 16:00 ч. Това стана по време на брифинг на сектора в Министерски съвет, заедно със зам.-министъра на регионалното развитие и благоустройство Николай Нанков. Освен това те искат ясни параметри на допустимите децибели шум.
"Преди месец се обърнахме с апел към правителството и бяхме чути. Сега идваме с друг апел - строителството не просто да се запази, а то да бъде двигателят на развитието в следващия етап", заяви Валентин Николов, изпълнителният директор на Камарата на строителите.
По думите на Николов заради призиви да се спре работата на строителните обекти и средствата да се пренасочат към борбата с COVID-19, се е наложило правителството и камарата да обсъдят приоритетите на България. Според представителите инфраструктурата се е развила много през последните години. "Безумно е да не можем да довършим магистрала "Хемус" за 40 години и е безумно да нямаме път София-Видин по европейски страндарти", категоричен е Николов.
Изпълнителният директор на Камарата заяви, че 20 страни от ЕС са провели видеоконференция и за да се излезе от кризата, е необходимо "строително цунами".
"Трябва да подкрепим колегите и да позволим работа в този диапазон в делнични дни. Темата обаче ще бъде обсъдена с ресорните министерства, за да има консенсус", заяви Нанков по повод искането за работа между 14 и 16 ч.
От бранша припомниха, че е имало много критики за санирането, но обясни, че проблемните обекти са само 1 или 2% от всички изпълнени. Той даде пример с Италия, където се разработва програма за саниране на 1,2 млн. жилища, което ще донесе заетост на около 430 хиляди души. За тези 3250 сгради, които може да поеме бранша са нужни 1 млрд. и 200 млн. лв., но към момента тези средства не са налични, коментира Нанков и допълни, че става впрос за сгради, които са били одобрени за саниране през 2016 г.
По данни в бранша в този сектор заетите лица са около 200 хиляди.
"Ние сме готови при наличието на средства много бързо да задвижим този механизъм. Това трябва да стане с един нов механизъм. Направили сме предложение да се дават не повече от два обекта на една фирма едновременно, за да може колкото се може повече фирми да участват в този процес. Да имаме по-специфичен подход по отношение на цените. Да дефинираме не обща цена на квадратен метър, а цени по дейности", обясни още Валентин Николов.
"Безработицата и потреблението са като скачени съдове и икономическите мерки, които трябва да се предприемат, са изключително важни“, допълни той. „Възлагаме огромни надежди на сектор строителство да ни изведе от кризата", заяви
от своя страна зам.-министърът на регионалното развитие Николай Нанков.
По време на срещата с премиера е обсъдено работата на значимите инфраструктурни проекти, както и мерките за малкия и среден строителен бранш.
Предстои реализацията и на ВиК проекти в цялата страна, което също ще осигури достатъчен обем проекти за малкия и средния строителен бизнес.
Валентин Николов напомни, че строителството много бързо може да увеличи обема си - от 15-20 души, които работят на един обект, много бързо могат да станат 50 или 60, в зависимост от обема на работа. Той обясни, че в тои сектор могат да работят и висококвалифицирани, и хора без учения. Желанието на Камарата е тези 25 хиляди завърнали се работници от чужбина да останат в България, защото "ако имат работа и получават едни хубави заплати няма да заминат отново".
От бранша заявиха, че няколко строителни фирми са дарили над 1 млн. и 200 хиляди лева за борба с коронавируса.