OffNews.bg

Интерконекторът между България и Сърбия ще е готов до есента

Интерконекторът между България и Сърбия ще е готов до есента, заяви министърът на минното дело и енергетиката на Сърбия Дубравка Джедович, цитирана от БТА.

Джедович и ръководителят на Делегацията на ЕС в Сърбия Емануел Жиофре днес инспектираха строежа.

„Изграждането на междусистемната газова връзка е от стратегическо значение за нашия енергиен сектор, тъй като с изграждането на този тръбопровод ще можем да доставяме газ от няколко източника, като Азербайджан и от терминала за втечнен природен газ в Александруполис, Гърция. През предходния период ние преодоляхме много предизвикателства по проекта, а днес започна работата по най-трудния участък от газопровода, където междусистемната газова връзка се пресича с магистралата. Очакваме целият проект да бъде завършен през есента“, каза Джедович.

Тя допълни, че до момента на строителната площадка са доставени около 100 км тръби, или около 90 процента, като реализация на този етап е по-голяма от планираната.

„Ние с нетърпение очакваме газа, който ще тече по този газопровод през следващия отоплителен сезон. ЕС също така предложи на Сърбия да участва в съвместна доставка на газ със страните членки на ЕС“, каза още Жиофре.

Дължината на междусистемната газова връзка на територията на Сърбия е 109 км, а капацитетът е 1,8 милиарда кубически метра в посока Сърбия.  Работата по изграждането на междусистемната газова връзка Сърбия-България започна през февруари 2022 г., а завършването й е планирано за последното тримесечие на тази година. Наред с по-голямата сигурност на доставките и диверсификацията на маршрутите и доставчиците на газ, новият газопровод ще позволи по-нататъшно развитие на разпределителната газопроводна мрежа в южната част на Сърбия.  Стойността на работите по изграждането на газопровода е около 90 млн. евро, като финансирането включва 49,6 млн. евро безвъзмездни средства от ЕС, заем от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) в размер на 25 млн. евро и национално съфинансиране.  ЕС подкрепя с общо 33,6 млн. евро изграждането на междусистемна газова връзка на територията на България с дължина 60 км, отбелязва Танюг.