Еврото щяло да вдигне цените, глупости! Те и сега скачат
България може да отговаря на критериите за членство в Европейския Валутен Механизъм - Еврозоната.
Страховете от значително, дори двойно увеличение на цените, в резултат от въвеждането на еврото са несъстоятелни. Цените се вдигат и без да сме в Еврозоната. За това достатъчно красноречив пример е поисканото увеличение на цената на природния газ с 30 процента от април.
Страните членки на Eврозоната са обект на повишено доверие от инвеститорите, индикатор за което е и понижаването на лихвите по правителствения и корпоративния дълг, на кредитите и дълговите финансови инструменти.
С приемане на еврото ще се подобри ефективността на българската икономика и благосъстоянието на домакинствата.
Икономическа кохезия означава постигането на еднородна структурата на икономиката на отделните държави-членки и региони в ЕС.
Има разлика между кохезия и конвергенция. Кохезията показва сходство на структурите, а конвергенцията е сходство на процесите.
Най-силна е икономическата кохезия в Западна Европа, скандинавските страни и части от Централна Европа. В резултата на кохезионната политика на ЕС нараства и икономическата кохезия в Източна Европа, но по-бавно като догонващо развитие.
Колкото по-голяма е икономическата кохезия, толкова по-сходна е и структурата на доходите. Сега за България следва преминаване от кохезия към повече конвергенция в ЕС. Цялата логика на ЕС следва принципа на кохезията и конвергенцията.
Най-малко на всеки 2 години ЕЦБ и ЕК разглеждат дали държавите членки извън Еврозоната отговарят на критериите за конвергенция и следователно са готови да въведат еврото. Всяка една от тях изготвя доклад за конвергенцията, в който излага своите констатации. Докладите се представят на Съвета на ЕС за разглеждане и последващи решения. ЕЦБ и Комисията могат да изготвят подобен доклад по всяко време по искане на държава от ЕС, която желае да се присъедини към еврозоната, като в докладите за конвергенцията се прави оценка на ситуацията.
Само чрез членството си в Еврозоната България може да усили скоростта си на конвергенция към стандарта на живот в ЕС. Така България ще се развива по-бързо и ще привлича повече преки инвестиции.
Членството на България в Еврозоната ще е реална конвергенция в ЕС и България може само да спечели от въвеждането на еврото.