Евростат: 37% от българите се определят като бедни

OFFNews 23 October 2025 в 19:55 2067 5
Празен портфейл

Снимка Getty images

Празен портфейл

През 2024 г. 17,4 на сто от населението на ЕС определя себе си за бедно, което е подобрение спрямо 19,1 на сто през 2023 г., отчита Евростат.

Сред страните от ЕС Гърция е с най-висок процент на хора, които се смятат за субективно бедни (66,8 на сто), следвана от България (37,4 на сто) и Словакия (28,7 на сто).
Най-ниски стойности са отчетени в Нидерландия и Германия (по 7,3 на сто) и Люксембург (8,5 на сто).

Най-висок е процентът на субективно бедни в ЕС през 2024 г. сред хората под 18 години – 20,6 на сто. Във възрастовата група 18–64 години 17,3 на сто се считат за субективно бедни, а сред по-възрастните (65 години и нагоре) този дял е 14,9 на сто.

Трябва да се отбележи, че всички възрастови групи регистрират спад през 2024 г. спрямо 2023 г.

Най-голямото понижение се наблюдава във възрастовата група 18–64 години – с 1,8 процентни пункта, докато спадът при най-младите и най-възрастните е 1,6 процентни пункта.

    Най-важното
    Всички новини
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    6789

    5

    GB

    24.10 2025 в 11:57

    Gunteer,

    Имам добра представа. Не живея в София.
    Имам близки също, които са от тези, казали, че са субективно бедни. Но те се справят с разум. Не пазаруват луксозни стоки и услуги на кредит и, всъщност, мислят, че живеят не особено зле. Дори с минималните си доходи, си позволяват нещо по-добро от време на време.

    -8795

    4

    Gunteer

    23.10 2025 в 23:29

    GB, да, бе, субективно. Субективна ти е оценката, че е субективно. В България тези, който живеят под прага на бедността, устойчиво е над 25 процента. И това е под един много хуманизиран праг, под който всъщност всички са напълно дехуманизирани. Ядеш, колкото да не умреш. Един месец с ток, два - без. Болести всякакви, отчаяние без край. Никакви удоволствия, никакви кариерни планове. Повечето нямате представа какво се случва в собствената ви страна. Никога не сте имали.

    -8795

    3

    Gunteer

    23.10 2025 в 23:26

    А още толкова се срамуват да признаят, че са.

    -1243

    2

    Октим

    23.10 2025 в 22:50

    Моите съседи в София пък до 99% и след като се уморят да се оплакват от "бедност" се качват на джиповете си и заминават по вилите ...

    6789

    1

    GB

    23.10 2025 в 21:22

    Субективно бедни.
     
    X

    Българското оръжие за Украйна