EVN: Намаляването цената на тока ще дебалансира енергийния сектор
Решението на ДКЕВР за намаляване цената на тока ще доведе до дебалансиране на енергийния сектор и дискриминация на едни и същи участници в него.
Това е становището електроразпределителното дружество EVN България във връзка с доклада на държавния регулатор за изменение на цените в енергийния сектор.
По-рано днес това направиха и от ЧЕЗ, които дори се заканиха да обжалват решението на ДКЕВР в съда.
"Поредното намаление на цените е отново за сметка главно на последните звена в системата – ЕРП и Крайни снабдители (EVN България Електроразпределение и EVN България Електроснабдяване)", се казва в становището на EVN.
В него се посочва още, че с предложените цени общото увеличение на цените на електроенергията от приватизацията на ЕРП-тата през 2006 г. досега ще бъде 45%: 36,4% са към Национална електрическа компания (НЕК) и производителите на електроенергия, 7,5% - директно към държавния бюджет чрез ДДС, докато увеличението за дружествата на EVN България през тези години e едва 1,1 %.
От дружеството заявяват, че с новото решение ДКЕВР задължава EVN България да плаща цена за енергия и пренос на НЕК и ЕСО от 107,34 лв. за МВтч., а да я продава на битовите клиенти като нощна енергия за 86,76 лв. за МВтч.
От дружеството поставят и въпроса дали ценовите решения не целят стабилизиране само на определена компания, като се има предвид, че делът на ЕРП-тата в общата цена от тяхната приватизация досега е силно намален - през 2005 г. - ЕРП 22,8%, НЕК и производители 77,2% и през
2014 година - ЕРП 16,6%, НЕК и производители 83,4%.
Проектът на ДКЕВР е формулиран на базата на становище на Научно–техническия съюз на енергетиците в България, входирано в ДКЕВР на 18.12.2013 г., което никой никъде не е виждал, обясняват от дружеството. "Според това „независимо“ становище технологичните разходи на ЕVN България са 8% при реални – 11%. Остава въпросът как и на базата на какви данни е направена тази оценка?", питат още от EVN.
От дружеството са обезпокоени, че ДКЕВР предвижда одит на ЕРП-та едва след като Комисията е обявила новите цени, когато нормалната практика изисква обратното – цените да се формират на базата на такъв одит.