До няколко месеца ще са ясни транспортните проекти в новата оперативна програма
През следващите няколко месеца ще дефинираме обхвата на проектите в сектор „Транспорт“, които ще залегнат за изпълнение в периода 2021-2027 г. Това заяви министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков по време на международна конференция „Европейската солидарност в инвестиционната политика на ЕС“.
Събитието се организира от Комисията по регионално развитие на Европейския парламент и Камарата на строителите в България.
„И след 2020 г. ще продължим да работим по подобряване на свързаността в региона, като фокусът ни е насочен към Северна България и трансграничните връзки“, посочи министър Желязков.
Той отбеляза, че основният елемент в сектора остава железопътният транспорт, като в следващия програмен период е предвидено да бъдат включени железопътните връзки от София до границите със Северна Македония и Сърбия.
„Предстои да направим проучване за необходимостта и алтернативите за развитие на жп инфраструктурата по направлението „Север-Юг”, коментира още министър Желязков.
„В пътния сектор ще бъде поставен акцент върху изграждане на транспортните връзки в Северна България“, заяви Росен Желязков и допълни, че към момента ОПТТИ финансира подготовката на два пътни проекта, като целта е те да бъдат изградени след 2020 г.
Това са автомагистралата „Русе-Велико Търново“ и скоростният път „Видин-Монтана-Враца“.
Според транспортния министър, новите разширения на Линия 3 на софийското метро вече имат висока проектна готовност.
„В новата програма ще предложим за финансиране участъците до ж.к. „Васил Левски“ и до бул. „Цариградско шосе“, обясни Росен Желязков.
Пред представителите на медиите министър Желязков заяви, че текстовете на новия Закон за пътните превозни средства са готови и предстои проектът да бъде публикуван за обществено обсъждане. Най-важните промени са свързани с безопасността, регистрирането на автосервизите, създаването на необходимите бази с данни, техническите прегледи и квалификацията на хората, извършващи сервизна дейност. Министърът подчерта, че тези промени не се правят с цел да защитават определени интереси, а да гарантират конкуренцията в секторa, безопасността и екологичността на пътните превозни средства, както и да защитят правата на потребителите и участниците в пазара.
По темата с предстоящото заседание на Европейския парламент и опасенията на превозвачите, че пакетът Мобилност I ще бъде включен в дневния ред, министър Желязков коментира, че на 25 март предстои лидерите на парламентарните групи да определят окончателно дали пакетът ще бъде включен за разглеждане в заседанието на 27 март. Министърът обяви, че на 18 март ще проведе работна среща с представители на българските превозвачи, на която ще бъде обсъдена темата преди предстоящото гласуване в Европейския парламент. Той беше категоричен, че българската държава стои зад превозвачите и не е променила позицията си по този въпрос.