България се присъединява към международното споразумение за доходи, получени чрез цифрови платформи
Правителството одобри присъединяването на страната ни към Многостранното споразумение между компетентните органи за автоматичен обмен на информация за доходи, получени чрез цифрови платформи.
Споразумението представлява многостранна рамка за практическото осъществяване на обмен на информация между присъединените юрисдикции по отношение на доходи, получени чрез цифрови платформи. Проектът е разработен от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и предложен на юрисдикциите за присъединяване във връзка с развитието на цифровизацията на икономиката и увеличените възможности за укриване на доходи, реализирани чрез цифрови платформи.
Споразумението е отворено за присъединяване, като се предвижда първата официална церемония за подписване да се проведе на 9 ноември 2022 г. в Севиля, Испания, в рамките на пленарно заседание на Глобалния форум за прозрачност и обмен на информация за данъчни цели към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, съобщава правителствената пресслужба.
Присъединяването към Споразумението ще има изключително позитивно отражение върху имиджа на страната ни като държава, която следва и прилага високи стандарти за данъчна прозрачност и ефективно административно сътрудничество със своите партньори и ще е ясен сигнал, че заставаме зад международните усилия срещу укриването на данъци и отклонението от данъчно облагане, добавят от Министерския съвет.
България е длъжна да приведе и в националното законодателство евродирективата за административно сътрудничество в областта на данъчното облагане, свързани с цифровизирането на икономиката и получаването на доходи чрез цифрови платформи - и респ. укриването на данъци вследствие на това.
Проектът ще засегне операторите на цифрови платформи, действащи на българския пазар, както и продавачи, които извършват относими дейности и за които се предоставя информация от оператори на платформи.
Как ще се случва обменът?
Информация как ще се случва обменът на тази информация може да се види в документите от обществените консултации за приемане на евродирективата. Там е записано, че обхватът на автоматичния обмен на информация ще бъде разширен, като ще се включва и информация, предоставяна от оператори на платформи за продавачи от Европейския съюз, които извършват дейност чрез тези платформи. За да бъде обменена между компетентните органи на държавите членки, информацията следва да бъде предоставена от оператор на платформа. Информацията се отнася за продавачи, които извършват относими дейности чрез платформата (отдаване под наем на недвижимо имущество, предоставяне на лични услуги, продажба на стоки, отдаване под наем на всякакъв вид транспортни средства) и които са местни на Република България или друга държава членка, или отдават под наем имущество, което се намира в Република България или друга държава членка.
Пред изпълнителния директор на Националната агенция за приходите, който е компетентен орган за Република България, информация следва да подава оператор на
платформа – местно лице за данъчни цели на Република България. Когато оператор не отговаря на това условие, той подава информация в Република България, в случай че е
учреден съгласно законодателството, има място на управление или място на стопанска дейност в Република България.