България се оказа сред отличниците по намаление на емисиите CO2
На фона на новините за рекордно мръсния въздух, който дишат софиянци, Евростат публикува изследване, което на пръв поглед изглежда доста странно.
Според данните на базираното в Люксембург статистическо бюро емисиите въглероден двуокис (CO2), изхвърляни в атмосферата в рамките на ЕС, са намалели с 0,4 процента през миналата година.
Най-любопитното от изследването е, че най-големите спадове при въглеродните емисии се отчитат в Малта и в България. Рицарският остров регистрира спад на изхвърления в атмосферата CO2 със 18,2%, а нашата страна е на второ място с намаление от 7 на сто. По този начин България и Обединеното кралство, в които също е отчетено значително намаление на вредните емисии, изхвърляни във въздуха.
На противоположния полюс - сред страните с най-голям ръст на замърсяването с CO2, лидер е Финландия„ В северната държава емисиите на вредния газ са се увеличили с 8,5%. Притеснителни са и данните за Кипър (7%), Словения (5,8%) и Дания (5,7%).
Въглеродните емисии се смятат за основният фактор, влияещ върху глобалното затопляне, тъй като формират 80 процента от парниковите газове в ЕС.
Въпреки значителното намаление на емисиите CO2, изхвърляни в атмосферата, страната ни остава сред лидерите в класацията по изхвърляни прахови частици. ЕС осъди България заради мръсния въздух в София, Пловдив, Перник и Варна. Страната ни е на четвърто място в света по смъртност заради замърсен въздух.
Измерванията показват, че българите в цялата страна дишат въздух, който е вреден за здравето, а това има и значителни икономически последици.
Съдът в Люксембург е категоричен, че седем години - между 2007-а и 2014-та година постоянно са превишавани както годишните, така и дневните допустими норми за концентрации на фини прахови частици.