България губи позиции в класация за свобода заради съдебната система
България губи позиции в престижната класация по икономическа свобода на института "Фрейзър".
Данните от изследването традиционно се представят у нас от Института за пазарна икономика (ИПИ).
Страната ни заема 45-о място от общо 159 държави и територии. Преди година бяхме на 42-а позиция. Класацията се прави по критерии като възможности за личен избор, доброволна размяна, свободата за навлизане и конкуренция на нови пазари, сигурността на личността и частната собственост.
На челните две места тази година, както и миналата, са Хонконг и Сингапур, следвани от Нова Зеландия, Швейцария и Канада. На дъното на класацията са Венецуела, Либия и Конго.
Позицията на България съвпада с резултатите, които постигат държави като Израел, Монголия и Никарагуа (по 7,39 точки от 10 възможни). Това ни отрежда 20-о място в ЕС при 15-о място през миналата година.
Най-лошите резултати на страната ни отново са по показателя "Съдебна система и право на собственост". Данните на института "Фрейзър" показват, че данните в тази област на практика не са се променили след 2005 г., което е доказателство за несъстоялата се съдебна реформа, за неспазването на върховенството на закона и липсата на независима съдебната система, коментират от ИПИ
По-високата икономическа свобода означава повече доходи. Страните в горната четвърт на класацията имат почти 8 пъти по-висок БВП на човек от населението в сравнение със страните в долната четвърт - съответно $41,288 и $5,471.
По-високата икономическа свобода означава по-ниска бедност.