OffNews.bg

Американска компания предлага България да произвежда военни машини

България може да се превърне в регионален лидер по производството на сухопътни машини за пехотата. Това става ясно от предложението, което американската компания Textron Systems отправя към българското правителство. 

Във вторник компанията представи възможностите за доставка на нова бронирана машина за пехотата. 

Специално за българската армия ще бъде разработен прототип върху базата на машините COMMANDO. Вариантът, който се предлага, е шестколесна машина със задвижване на всички колела (6х6). Оборудването ще бъде извършено в България според изискванията на командването на Сухопътните войски. Предлага се пълна логистична поддръжка, доставка на резервни части и обучение на персонал. 

До 20 месеца от подписването на договор първите машини произведени по посочения модел могат да влязат на въоръжение в армията ни. Очакването е производството у нас да разкрие 15 хил. работни места.

Съвместно с Textron Systems презентация направиха и от германската Rheinmetall, която предоставя оборудване за машините - от електроника, до платформи за въоръжение и системи за управление на бойните действия. Фирмата предлага иновативно технологично решение - Tacnet, което представлява "сърцето" на машината. Системата предоставя пълна картина на бойното поле с информация за разположението на вражески единици и навигация, което на практика прави машината способна да се придвижва във всякакви метеорологични условия и при намалена видимост. 

От Textron са готови да разговарят за гъвкави финансови схеми за изплащане.

На презентацията в столичния хотел "Хилтън" присъстваха представители от политическия кабинет на Министерството на отбраната, както и секретарят по сигурност и отбрана на президента и бивш военен министър Стефан Янев, бившият български посланик в САЩ Елена Поптодорова, акад. Стефан Воденичаров - председател на сдружението "Българска отбранителна индустрия" и представители на академичната общност. 

В доклад на министъра на отбраната от миналата седмица се предвижда инвестиционният проект да обхваща интервал от 12 години - от 2018 до 2029 г. За него държавата може да задели 1.22 млрд. лв., като очакванията са да бъдат придобити 198 единици бойна и специална техника.

В проекта са включени прогнозни разходи за интегрираната логистична поддръжка през целия жизнен цикъл на отбранителните продукти.

Необходимата техника и оборудване трябва да бъдат доставени в рамките на 7 години, а изплащането да бъде разсрочено. В доклада се посочва, че реализацията на проекта е възможна единствено във варианта на купуване на нови бойни и специални машини, произведени от международни производители с участие на български фирми от отбранителната промишленост в доставката на отделни елементи и поддръжката на машините.