Адв. Волева: Чуждите банки източват страната ни
Тези банки, които са дъщерни в България, получават кредитния ресурс от майките си, които го вдигат умишлено, за да източват аборигените от България.
Това каза в студиото на Нова телевизия адвокат Веска Волева в дебат за лихвите на банките.
Според финансиста Кольо Парамов лихвите на банките, опериращи в България, е висок сравнение с другите европейски страни, защото ресурсът тук е много по-скъп. Адвокат Волева обаче контрира, че това не е така.
„Майката е вдигнала цената на парите, които е дала на дъщерната си фирма, за да може от България всичко да се изтегли. България не е бедна държава, тя беше унищожена от политиците ни чрез банките”, смята адвокат Волева.
Според Кольо Парамов в момента банковата система е единствената в страната, която работи перфектно за последните години. „В никакъв случай не трябва да се настройваме в абсолютно негативен план към банковата система. Това, което управляващите правят като промени, е твърде много шум и приказване, без да се съобразят с детайлностите в банките”, заяви Парамов.
Според него управляващите нямат никакъв синхрон по темата. „Самите те разсъждават като марионетно правителство и не могат да проумеят, че в един момент всичко това ще се отрази върху стабилността на банковата система”, смята Кольо Парамов.
Според адвокат Волева обаче най-важният момент, който трябва да бъде разгледан, е следва ли банките да бъдат подсъдни на съдебната система.
„Банките са изключени от съдебната система. Маса хора си изгубиха бизнеса, жилищата, живота, поради това, че съдебната система няма власт над тези отношения”, смята Весела Волева.
Относно огласените промени, Парамов смята, че те решават частично проблема.
„Този, който подписва договора, ще чете, ако трябва пет пъти и тогава ще подписва”, коментира финансистът.
Адвокат Волева обаче обясни, че потребителят по дефиниция не разбира.
„Тази сфера е изключително сложна и се прави сложна в договорите, за да не ги разбират хората. Това е банкерската хитрост – да прекараш клиента на твоето поле и той да си мисли, че знае един-два термина и така да го изработиш”, обясни адвокатката. По думите й потребителят има специална закрила и не трябва да се злоупотребява с него.