На българските терени футбол могат да играят само къртиците
През изминалата седмица и трите български евроучастника бяха елиминирани от своите съперници в клубните турнири на УЕФА, губейки реваншите си с общ резултат 2:13. Търсейки причина за незадоволителното състояние на родните отбори не е необходимо да задълбаваме прекалено много, а да погледнем състоянието на терените в елитната ни група. Кадрите от стадион „Христо Ботев“ в Пловдив по време на срещата между Ботев и Хебър показваха всичко друго, но не и футболен мач от най-високо ниво.
Тревните чимове бяха по-скоро изключение, отколкото правило, а двете наказателни полета изглеждаха така, сякаш вратарите на двата тима са решили да си отглеждат картофи. Състоянието на терена на „Колежа“ не е някаква изненада - само преди седмица там се игра европейски мач, в който Ботев надви Зрински Мостар с 2:1, но в края на срещата отново бяхме свидетели на същата печална гледка.
Всъщност стадион „Георги Бенковски“ в Пазарджик, „Христо Ботев“ във Враца, както и тренировъчната база на Ботев Пловдив „Никола Щерев-Старика“, където домакинства Крумовград, също втрещиха със състоянието си в началото на първенството. Това накара БФС да отправи предупреждение към трите клуба, като Хебър дори се налага да играят мачовете си извън Пазарджик, докато не приведат клубното си съоръжение в добро състояние.
Наистина е озадачаващо как стадион „Христо Ботев“, за чието повторно изграждане бяха похарчени 63 млн. лв., може да изглежда като модерен европейски стадион, а в същото време да разполага с терен на ниво Втора лига. По-притеснителното е, че на 8 септември България трябва да приеме Северна Ирландия в мач от Лигата на нациите на същия този терен, който дори и по някакво чудо да бъде възстановен със сигурност ще претърпи щети при концерта на Горан Брегович на същото съоръжение на 11 септември.
Отсега може да се обзаложим, че подобна съдба очаква и тревата на „Васил Левски“ след концерта на Ед Шийрън на 31 август.
Само за контраст на родната картинка предлагаме снимка от стадиона на Ян Регенсбург – отбор, който през този сезон се изкачи от Трета лига във Втора Бундеслига. Сами може да видите, че в навечерието на двубоя от Купата на Германия с Кайзерслаутерн теренът изглежда съвсем прилично, въпреки че в рамките на предишните 12 часа над града се изсипа сериозно количество дъжд.
Теренът на Ян Регенсбург, където доскоро се играеха мачове от Трета лига на Германия
Може би не е случайно, че точно след загрявката на двата отбора по терена минаха около 10 служители, които наместваха липсващите чимове и така всякакви предпоставки за отварянето на „дупки“ по тревата бяха ограничени до минимум. Германия може да ни се вижда далечен пример, но там клубовете от второто и третото ниво влагат средства както в инфраструктура, така и в нейната поддръжка, тъй като в противен случай могат да имат проблеми с местния футболни власти.
Ако вземем за пример една държава от нашия регион – Хърватия, там наскоро футболният съюз на страната предостави възможност за съфинансиране при смяна на тревното покритие на стадионите в елитната група, включително възможността за използване на хибридна трева. Проблемът у нас е, че дори и на клубовете да бъде отпусната такава помощ, без небходимия контрол тя веднага ще бъде пренасрочена за покриване на текущи разходи.
Понастоящем мачовете в родния елит напомнят на известната анимация „Зоо купа“, в която на голям футболен стадион си даваха среща различни представители на животинския свят. Условията на този етап позволяват да бъдем домакини на световното първенство по футбол за къртици.