OffNews.bg

Диян Петков пред Efirbet: Футболът в Бургас ще живне, ако се реши един проблем

Преди време Бургас беше модел за правене на футбол. Черноморец и Нефтохимик имаха сериозно присъствие в професионалния футбол, стадионът в кв. „Лазур“ бе първият модерен у нас след идването на демокрацията, а базата също беше на ниво.

Сега всичко е коренно различно. Единият клуб крета в третия ешелон, а другият стигна до пета дивизия. Efirbet потърси една от легендите на бургаския футбол Диян Петков, за да обясни защо се стигна дотук. В разговора бившият нападател посочва основния проблем, който трябва да се реши, за да може, когато се говори за Бургас, градът отново да се свързва и с футбола.

Г-н Петков, кой докара бургаския футбол до просешка тояга?

Според мен това се получи поради липсата на интерес от страна на бизнеса. През последните години само две фирми помагаха на футбола в града ни, но в крайна сметка това се оказа крайно недостатъчно.

Бихте ли назовали конкретен виновник?

Вижте, през последните пет-шест години, че и повече, някъде се скъса нишката между клубните ръководства на двата тима, спонсори и общинско ръководство. Преди две години пък и пандемията унищожи много бизнеси, но тя не е основната причина да стигнем дъното.

Виждате ли изход от тази ситуация?

На този етап не мога да кажа, че съм оптимист. Бях такъв преди две години, когато с Нефтохимик стигнахме до пето място във Втора лига, но после всичко рухна. Имаше малко живот и при Черноморец, но за кратко.

Ако големите имена от поколения бургаски футболисти се обедините и отидете заедно при кмета, няма ли да има възможност заедно да намерите решение?

Ние вече ходихме при него, но резултат няма. Не виждам смисъл да повтаряме едни и същи неща.

Чувал съм, че Вашият кмет помага на спорта?

Аз имам друго мнение, но ще го запазя за себе си.

Колко пари дава общината в Бургас на местния футбол?

Със средствата, които отборите получават, не може да се прави сериозен футбол. В Бургас обаче не е само футболът, има 120 клуба, на които общината отпуска средства спрямо годишния си бюджет за спорт. За професионален футбол обаче са необходими много пари. Ние нито ги имаме, нито се вижда светлина в тунела.

Как се стигна до този абсурд в Бургас – клубовете да плащат наем, за да използват стадион „Черноморец“ и този в комплекс „Лазур“?

Митко Събев има финансови претенции и всичко е документирано. Вече минаха години, а казусът остава неразрешен, но по-лошото е, че никой не полага усилия да го разреши. Като бизнесмен г-н Събев е казал какво иска, но сумата е огромна. Така че, ако тези, които управляват Бургас, не са настоятелни, не разговарят с него и не опитат да стигнат до някакво споразумение, което да бъде изгодно за двете страни, промяна няма да има.

Доколко е вярно, че стадионът в „Лазур“, който бе красавец, е на път да рухне?

Засега няма такава опасност, тъй като все пак се поддържа от общината, но определено се нуждае от ремонти на някои места. Кой обаче ще има стимул да ги направи, след като на терена играят основно подрастващи.

Разбрах, че има идея да се построи нов стадион в града?

Това и аз го чух по време на едни разговори на високо ниво, но не вярвам да се случи. А и Бургас няма нужда от нов стадион, след като си имаме два много добри, на които трябва единствено да се направят минимални подобрения и на тях безвъзмездно да играят всички бургаски отбори. Специално пък базата около стадион „Черноморец“ е в състояние да се превърне в база на целия бургаски спорт.

Значи, ако си поставите основите, може да си изградите къщичката?

Можем, но поставянето на тези основи се оказва огромен проблем. Ако се намери решение за двата стадиона, по-лесно ще се намерят рекламодатели, спомоществователи и спонсори, които да възродят бургаския футбол. Аз обаче съм реалист и към днешна дата не виждам кой може да разреши този генерален проблем на футбола в Бургас.

Какви са очакванията Ви от бургаските тимове през новия сезон?

Черноморец се сдобиха със спонсор и за третия ешелон бюджетът им е приличен. Разполагат и с амбициозен треньор в лицето на Георги Чиликов. Със сигурност ще се борят да се завърнат в професионалния футбол и дано да постигнат целта си. После обаче, за да щурмуват елита, ще им трябват далеч повече средства. За Нефтохимик не си струва да коментирам. Млади момчета, пети ешелон, най-ниско ниво.

Г-н Петков, какво мислите за футбола в нашия елит?

Гледам всички мачове по телевизията и за мен повечето са интересни и оспорвани. Смятам, че ако се направи проучване, футболните мачове ще са най-гледаните по телевизията в сравнение с другите предавания и продукции. Така че нашият футбол си остава социален феномен.

Той е феномен, но футболно качество по нашите терени липсва.

Кое ни е наред в държавата, че да имаме такива високи изисквания към футбола. За мен лично критиките към футболистите са прекалени и не ми харесва така да ги плюят. Не ми харесва също, че има малко български играчи в отборите.

Чужденците ли пречат на развитието им?

Не бих казал. Всичко зависи от нашите играчи. Те трябва сами да покажат, че заслужават треньорите да разчитат на тях, като са по-отговорни, взискателни към себе си и тренират повече, а не да търсят на хляба мекото и с минимум усилия и влагане да искат да постигнат повече.

Вашата работа позволява да сте запознат с качествата на много футболисти от най-ранна възраст. Защо имаме перспективни момчета, но когато стигнат до мъжете, повечето от тях приключват с футбола?

До 14, 15 и 16-годишна възраст наистина имаме много таланти, но в следващите 3-4 години по-голямата част от тях не се развиват в желаната посока. Една от причините е, че отстъпват физически и не са подготвени за мъжкия футбол, а другата е отношението им към футбола. За да израства един млад играч, той трябва да е съзнателен и дисциплиниран, да тренира професионално и да води правилния за един спортист живот, който е лишен от редица удоволствия.

Какво очаквате от новия селекционер на националния отбор на България?

Всеки нов треньор дава повод за оптимизъм, но предвид състоянието на родния футбол, не е редно да имаме големи очаквания. Ако на първо време той успее да вдигне нивото и подобри резултатите, ще направим крачка напред.