Станишев: Крайно време е за конкретни действия по бежанската криза
“В последните седмици и месеци взехме някои важни решения. Сега обаче е време за конкретни действия. От самото начало на кризата, нашето политическо семейство настоява за общи европейски действия, базирани на солидарност – както с търсещите убежище, така и между страните-членки на ЕС, за да се намери справедлив и ефективен начин за споделяне на отговорността”.
Това заяви президентът на ПЕС Сергей Станишев след предварителната координационна среща на левите премиери и партийни лидери в Брюксел. Тя традиционно се провежда преди заседанието на Европейския съвет.
“След днешната среща на върха, ЕС ще бъде по-добре подготвен да защити живота на онези, които бягат от война. Съюзът ще бъде и в по-добра позиция да подкрепи държавите, които са негова външна граница. Не можем да си позволим да оставим която и да е страна да се справя сама с тази ситуация. Най-накрая виждаме конкретни стъпки към общо, Европейско решение на кризата – разширяване на мандата на Фронтекс, създаване на Европейска брегова охрана, и други. Бързото разпределяне, презаселването и създаването на т.нар. “горещи точки” са непосредствени приоритети.
Европа трябва да продължи да предоставя техническа и финансова подкрепа на съседните на Сирия страни – Ливан, Йордания и Турция. Те имат нужда от нашето съдействие, за да продължат да оказват помощ на милионите хора, потърсили спасение. Съвместният план за действие на ЕС и Турция може да послужи за модел. Той ще помогне на страната да се справи със ситуацията, ще подобри стандарта на живот на хората в бежанските лагери и ще допринесе за разбиването на престъпните мрежи”., коментира Станишев.
"Необходимо е да гарантираме, че хората, които имат право на международна защита, ще я получат бързо. Също така обаче, ние подсилваме системите си така, че тези, които не са бежанци, да бъдат връщани в страните по произход, но с човечност и уважение на тяхното достойнство и изцяло зачитане на принципа на “забрана за връщане”.
На срещата присъстваха премиерите на Хърватия - Зоран Миланович, на Чехия - Бохуслав Соботка, на Малта - Джоузеф Мускат, на Швеция - Стефан Льовен; председателат на ЕП Мартин Шулц, председателят на парламентарната група на социалистите и демократите Джани Питела, върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката за сигурност - Федерика Могерини; лидерите на левите партии на Испания - Педро Санчес и на Португалия - Антонио Коща.