Politico: Премиерът на Естония Калас е най-вероятният шеф на външната политика на ЕС
Естонският министър-председател Кая Калас е най-вероятният нов ръководител на външната политика на Европейския съюз, твърди Politico, като се позовава на стои източници. Лидерите на ЕС може да вземат такова решение по време на срещата на върха в края на юни.
Според изданието европейските лидери вече са постигнали предварително съгласие по кандидатурите на други ръководители на ЕС: Урсула фон дер Лайен остава начело на Европейската комисия за втори мандат, португалецът Антониу Коща ще е председател на Европейския съвет, а шеф на Европарламента отново ще е Роберта Мецола.
Всички тези решения все още не са финализирани, но се очаква споразумението за ръководството на ЕС да бъде постигнато до 17 юни, за когато е насрочена неофициалната вечеря на европейските лидери.
Източниците на Politico смятат, че страните от ЕС не искат да отлагат процеса на одобряване на ръководството на фона на войната в Украйна и възможното завръщане на бившия американски президент Доналд Тръмп в Белия дом. Засега най-голямата въпросителна е около позицията на ръководителя на европейската външна политика, т.е. служителя, който ще наследи Жозеп Борел.
Изданието нарича Калас "идеален избор" като жена, която е лидер на източноевропейска държава и изповядва либерални ценности.
В публикацията се казва, че преди неотдавнашните избори за Европейски парламент някои държави от ЕС не са били особено благосклонни към перспективата за нейното назначаване заради твърде острата ѝ позиция към ръководството на Русия. Някои западни лидери се опасяваха, че на този пост тя може да се съсредоточи твърде много върху Русия и недостатъчно върху други региони, особено Близкия изток и Африка.
"Тази съпротива обаче междувременно изчезна, тъй като Калас се вписва идеално в профила за поста - географски, политически и дипломатически", пише Politico.
Калас е един от най-верните поддръжници на Украйна в противопоставянето ѝ на руската агресия. Под нейно ръководство Естония е насочила към Украйна помощ в размер на около 1,6% от БВП на страната - стойност, която остава най-високата в света.