Европейският съюз на Поколението Z вчера, днес и утре…
Има ли поколенчески различия в отношението към Европейския съюз и дали младите хора са скептични към него? Какво значи Евросъюза за тях? Какви са техните очаквания и надежди? Защото се приема, че имено младите хора осъзнават предимствата, които им дава, и не мислят за миналото с носталгия. Въпреки това последните резултати от евроизборите показват, че крайнодесните партии и т.нар. евроскептици печелят подкрепа не само сред по-възрастните, но и сред младите хора от поколението Z.
Едно проучване на изследователския център „Пю“ от 2019 г. за нагласите в 14 европейски страни, включително и в България, показва, че повечето оценки са положителни и голяма част от хората подкрепят Евросъюза. Подкрепата в България за периода е била 77 % срещу 20 % недоверие.
Къде се намираме сега и как различните поколения мислят за миналото, но и за бъдещето?
Симеон Методиев, 40-годишен от София, работи в програмен отдел в телевизия: „Мисля, че определено има различия в мисленето при 20-годишните, 30-годишните, като по-младото поколение е прозападно настроено, докато по-старото поколение има известни колебания и много от хората не са прозападно настроени. Може би 50-60 годишните хора изпитват носталгия по миналото, за разлика от 30-40-годишните, които са чували за хубави неща, но не са ги изживели лично те.“
Станислава Стоянова, 30-годишна, живее в София, работи в сферата на рекламата: „Като цяло съм положителна настроена, защото много от нещата, които се направиха в България, нямаше да се направят, ако нямаше европейски пари. Но пък смятам, че има голяма ниша, от която хората могат да се възползват и да симулират дейности и да прибират едни пари, от които няма резултат.“
Подкастите от поредицата "Generation Z / Поколение Z" са съдържание, предоставено от европейската радиомрежа Euranet Plus, която се състои от 13 водещи медийни оператори в Европейския съюз. Съдържанието е продуцирано от БНР и достига до вас благодарение на партньорството с OFFNews.