Евробюджетът за догодина предизвика раздор между ЕП и Съвета на ЕС
Европейският парламент изненадващо отхвърли резолюция за внасяне на промени в позицията на Съвета на ЕС за бюджета на Общността за догодина.
Преговорите ще продължат, като единият от докладчиците на ЕП по темата - Виктор Негреску от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите, изрази надежда да бъде постигнат компромис следващия месец. Резолюцията вече бе приета с голяма мнозинство в комисията на Европарламента по бюджета, напомни Негреску, който е и зам.-председател на ЕП, на пресконференция, свикана след неочаквания резултат от гласуването, съобщи БТА.
Румънският социалдемократ хвърли вината за случилото се върху най-голямата група в Европарламента - тази на консервативната Европейска народна партия (ЕНП). Резултатът от гласуването е "провал за проевропейската коалиция", подчерта Негреску, но добави, че остава настроен конструктивно.
От либералната група "Обнови Европа" публикуваха изявление, в което също хвърлят вината за изненадващия резултат от гласуването върху ЕНП, която според тях се е обединила с крайната десница.
Негреску потвърди подкрепата си за отделянето на повече средства за младежки програми като "Еразъм", селското стопанство, борбата с природните бедствия и охраната на външните граници на ЕС.
"Необходим ни е бюджет, който да запази нашите амбиции", подчерта Негреску и изрази надежда все пак да бъде постигнат компромис.
Гласуването поставя началото на триседмични преговори "за помирение" със Съвета на ЕС с цел постигане на споразумение, което след това трябва да бъде одобрено от Европейския парламент и подписано от председателите на двете институции.
По време на дебатите по темата вчера пролича ясно, че ЕП и Съветът на ЕС остават на различни позиции за бюджета на съюза за следващата година.
Виктор Негреску посочи като основна задача запазването на благосъстоянието на гражданите на ЕС. За целта е необходимо в сегашния период на икономически предизвикателства да инвестираме в нашата конкурентоспособност, както предложи в своя доклад бившият президент на Европейската централна банка Марио Драги. Вместо това, предупреди румънският социалдемократ, Съветът на ЕС предлага строги мерки за икономии.
От името на унгарското ротационно председателство на Съвета на ЕС, държавният секретар, отговарящ за преговорите по бюджета - Петер Банай, каза, че Съветът споделя много от приоритетите на Европейския парламент, но подчерта, че времената са трудни.
"Трябва да сме готови за непредвидени ситуации и кризи и да си оставим резерви", подчерта представителят на унгарското правителство, защитавайки преговорната позиция на Съвета.
Европейският комисар за бюджета и администрацията Йоханес Хан отчете разминаването в позициите на ЕП и Съвета на ЕС.
"Уверени сме обаче, че преговорите ще продължат в положителен дух и двете страни ще постигнат компромис в разумни срокове", добави той, представлявайки на дебатите Европейската комисия.
Бюджетната процедура за 2025 г. е първата пълна процедура по ревизираната Многогодишна финансова рамка за периода 2021-2027 г., показва справка на Европейския парламент.
На 12 юли Европейската комисия одобри проектобюджета за следващата година, който предвижда разходни ангажименти в размер на 199,7 милиарда евро (1,08 на сто от брутния национален продукт на ЕС) и общо 152,7 милиарда евро плащания (0,83 на сто от брутния национален продукт), включително специални инструменти.
На 13 март Европейският парламент одобри своите насоки за бюджета за 2025 г., като призова приоритет да бъдат хората. Съветът на ЕС прие позицията си на 13 септември, предлагайки ангажиментите да бъдат орязани с 1,52 милиарда евро, а плащанията - с 876 милиона евро.
На 10 октомври Европейската комисия публикува своите преработени предложения. Те предвиждат намаление на ангажиментите с 303 милиона евро, но за сметка на това увеличение на плащанията с повече от 2,6 милиарда евро.
Европейският парламент настоява за бюджет, който да е насочен към подобряване на живота на хората, повишаване на конкурентоспособността и справяне с настоящите предизвикателства, се казва в прессъобщение на институцията. Евродепутатите определиха общия размер на поетите разходни ангажименти на близо 201 милиарда евро - с 1,24 милиарда евро повече от предложението на Европейската комисия. Те също така отхвърлиха предложените от Съвета съкращения на финансирането с 1,52 милиарда евро и фиксираха плащанията на 153,5 милиарда евро - с около 800 милиона повече от сумата, заложена от ЕК.
Над 90% от бюджета на ЕС финансира дейности в държавите от съюза и извън него, от които се възползват граждани, региони, земеделски производители, изследователи, студенти, неправителствени организации и компании. За разлика от бюджетите на страните членки, този на ЕС е насочен предимно към инвестиции, за да генерира икономически растеж и възможности в целия съюз, се отбелязва в прессъобщението на Европарламента.
В ЕС членуват 27 държави с общо население от 450 милиона души. Като се имат предвид тези числа, годишният бюджет на ЕС всъщност е сравнително малък - средно 160-180 милиарда евро годишно през периода 2021-2027 г. Това е съпоставимо с националния бюджет на Дания, чието население е около 5,6 милиона души, и е с около 30 процента по-малко от бюджета на Полша, която има 38 милиона жители.