ЕНП подозира Виктор Орбан, че отваря вратата на ЕС за руските шпиони
Неотдавнашното решение на Унгария да облекчи визовите ограничения за руски туристи е отворена врата за шпиони и лидерите на ЕС трябва да предприемат спешни контрамерки, смята Манфред Вебер, председател на най-голямата партия в Европейския парламент - Европейската народна партия, цитиран от RBC.
Според него издаването на европейски визи ще позволи на непроверени руснаци да пътуват свободно в по-голямата част от ЕС и поражда сериозни опасения за националната сигурност.
Вебер е изпратил писмо до председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, в което го моли да повдигне въпроса на следващата среща на върха на лидерите през октомври.
Този месец Унгария публикува подробности за нова ускорена визова система, която позволява на гражданите на осем държави, включително Русия и Беларус, да влизат в Унгария без проверки за сигурност или други ограничения. Будапеща се оправда с факта, че много от тях ще строят атомна електроцентрала, използвайки руска технология.
Вебер смята, че необходимостта от нова имиграционна система в Унгария е съмнителна, и предупреждава, че тя може да създаде сериозни вратички за шпионска дейност и потенциално да позволи на голям брой руснаци да влизат в Унгария с минимален контрол, което представлява сериозен риск за националната сигурност.
Той добави, че подобна политика би улеснила руснаците да пътуват през Шенгенското пространство, като по този начин заобикалят ограниченията, предвидени в законодателството на ЕС. И призова ЕС да предприеме строги мерки за защита на целостта на Шенгенското пространство, за намаляване на рисковете за сигурността и за предотвратяване на подобни инициативи в бъдеще.
Унгарският премиер Виктор Орбан провокира отговора на лидерите на ЕС, след като посети Москва за разговори с руския диктатор Владимир Путин, за да посредничи в мирните преговори между Русия и Украйна.
Въпреки че Унгария председателства ЕС до края на годината, лидерите на другите държави заявиха, че Орбан не ги е представлявал по време на пътуването си. Много държави отказаха да изпратят министри на срещите в Унгария.
Националните правителства на страните от ЕС имат право да вземат решения за миграцията и разрешенията за работа. Притежателите на визи на ЕС могат да се движат свободно в рамките на Шенгенското пространство, което включва 29 държави.
Санкциите от началото на войната в Украйна не забраняват на руснаците да посещават ЕС, но на руските авиокомпании е забранено да извършват полети до блока, а стотици хора, свързани с Кремъл, са обект на забрана за пътуване и замразяване на активи.
За това, че "Унгария тихомълком облекчава изискванията за влизане в страната за граждани на Русия и Беларус", съобщи и Дойче веле в X. След посещението на Виктор Орбан в Москва Будапеща е включила руснаците и беларусите в т.нар. програма "Национална карта", която се издава на желаещите да работят в Унгария за срок от 2 г. с възможност за удължаване.
Германското издание RND отбелязва, че на европейско ниво не се извършва специална проверка за притежателите на Националната карта, което предизвиква загриженост сред съседите на Унгария. И напомня, че през пролетта унгарското правителство обяви, че очаква около 65 000 трудови мигранти със семействата им.
Националната карта не е нещо нова. До 8 юли гражданите на трети страни (на държави извън ЕС) можеха да работят в Унгария под различни правни наименования. Повечето от тях включват кандидатстване за определен вид разрешение за пребиваване или за т.нар. национална карта. От нея се възползваха голям брой украински и сръбски гастарбайтери. Оттогава насам обаче някои страни се присъединиха към ЕС, други са кандидати. А с прибавянето на Беларус и Русия те ще имат възможност да пътуват безпрепятствено из Шенгенското пространство.
Член на Европейския парламент е заявил пред RND, че разрешаването на влизане в страна от ЕС без проверки, докато Русия активно работи за отслабването на Европа чрез хибридни атаки, е погрешен подход. Той обаче смята, че не е правилно да се заклеймяват всички руски граждани.
Реакциите
Неотдавна МВнР на Полша предложи на Виктор Орбан да напусне ЕС и НАТО и да сключи съюз с руския президент Владимир Путин. Тази реакция дойде, след като Орбан разкритикува погрешните политики на ЕС и НАТО, както и лицемерието на Полша.
Представителят на полското външно министерство Теофил Бартошевски добави, че за разлика от Унгария, Полша не е започнала бизнес отношения с Русия след пълномащабното нахлуване в Украйна, тъй като разглежда нападението като нападение срещу Полша, САЩ, ЕС и НАТО.
Полският външен министър Радослав Сикорски бе категоричен, че позицията на Унгария дразни и други членове на ЕС. В момента страната изглежда все по-изолирана в рамките на ЕС.