ЕК ще съди България заради временното предоставяне на социални услуги
Европейската комисия ще предяви иск срещу България пред Съда на Европейския съюз заради Закона за социалните услуги, който определя максимална продължителност от шест месеца за предоставяне на временни социални услуги.
Сред услугите, които страната ни предоставя само за 6 месеца за една календарна година, са консултантски услуги или услуги по застъпничество, общественополезен труд, терапия и рехабилитация, обучения за придобиване на умения и услуги за полагане на грижи.
От Европейската комисия обясняват, че закона е в нарушение на европейското законодателство, тъй като държавите от ЕС не могат да определят максимален срок за временните услуги, както в случая.
Концепцията за временно предоставяне на услуги се основава на няколко различни показателя, като продължителност, редовност, периодичност или непрекъснатост на услугите.
През юли 2019 г. ЕК е изпратила първо официално уведомително писмо, а година по-късно - през юли 2020 г., е изпратила и мотивирано становище. България призна нарушението през 2020 г., но не е направила нищо, за да отговори на изискванията.
Тъй като България остава в нарушение на правилата на ЕС, комисията е решила да отнесе въпроса до Съда на ЕС, предаде БТА.
От Европейската комисия допълват още, че дружествата имат право да предоставят услуги в европейска държава, различна от тази, в която са установени. А страната, където се предоставя услугата, трябва да осигури свободен достъп и свободно упражняване на дейността на цялата си територия.
Според комисията ограничението от шест месеца за предоставяне на услуга е "много сериозно ограничение", тъй като доставчиците са принудени да се установят в България.