OffNews.bg

България няма предложение за еврокомисар и няма яснота какви ресори в ЕК да поиска

България е една от малкото страни в Европейския съюз, която стои в пълен ступор след провеждането на вота за нови европейски депутати. Страната ни няма яснота кого да предложи за еврокомисар и какви са желаните от нея ресори в Европейската комисия.

Сред темите за провала на опитите да се състави кабинет, раздора в ДПС, чаканото решение на КС за конституционните промени и евентуални нови избори наесен, темата за представителството на България в новата европейска власт напълно отсъства от обществения дневен ред.

Това констатира и обобщение на брюкселското издание Euractiv в материал със заглавие : "Фон дер Лайен ще бъде изправена пред предизвикателството да постигне баланс между половете в следващия екип на Комисията".

Изданието публикува и диаграма за евентуалните кандидат-комисари и желаните ресори от всяка държава. За България и по двете теми няма никаква яснота. В диаграмата за страната ни се казва буквално следното: Страната остава в следизборна безизходица. Слуховете са в полза на сегашния комисар Илияна Иванова (ЕНП, ГЕРБ), която заемаше поста европейски комисар по иновациите, изследвания, култура, образование и младеж от 2023 г., да остане на поста си. Бившият еврокомисар Мария Габриел (ГЕРБ, ЕНП), която напусна Брюксел миналата година, за да стане вицепремиер и външен министър, също се споменава. 

На мястото с желанията на България за ресорите в ЕК стои: "Все още не е ясно".

Държавите от ЕС трябва да номинират своите кандидати за еврокомисари до 30 август, се казва в писмо на ЕК до държавите от Общността. Някои от тях вече са обявили своите кандидати. България не е сред тях. Наскоро служебният премиер Димитър Главчев заяви, че е най-добре това да бъде направено от редовно правителство. А както е видно, шансът да имаме такова до 30 август са силно нереалистични.

При преизбирането на Урсула фон дер Лайен за председател на ЕК тя заяви, че ще поиска всяка държава да номинира за поста по един мъж и по една жена. Фон дер Лайен смята да създаде два нови еврокомисарски поста - по жилищното настаняване и за Средиземноморския регион.

Засега малко държави са номинирали еврокомисар, но почти всички са предявили заявки за желани ресори в новата Еврокомисия.

OFFNews изпрати въпроси до правителствения пресцентър за евентуалната номинация на еврокомисар и желаните от България ресори, до момента отговор няма. 

За Румъния например се казва, че кандидатът за еврокомисар може да бъде определен като част от преговорите около президентските избори (29 септември) и парламентарните избори (8 декември). За номинацията се борят министърът на външните работи Луминита Одобеску (PNL, ЕНП), уважаван бивш посланик в ЕС, който познава Брюксел отвътре и отвън, комисарят по въпросите на транспорта Адина Вялен (PNL/ЕНП), която се кандидатира за член на Европейския парламент, евродепутатът Зигфрид Муресан (PNL, ЕНП) също не изключва възможността да се кандидатира. В играта е и президентът Клаус Йоханис (PNL, ЕНП), ако не успее да получи други висши постове като генерален секретар на НАТО, но шансовете му са малки.

Предпочитаните ресори на Румъния в ЕК са свързани с икономиката или финансите.

Положението с южната ни съседка е още по-впечатляващо. За Гърция пише, че с най-големи шансове за еврокомисар е бившият председател на Комитета на регионите Апостолос Цицикостас (НД, ЕНП), както и зам.-шефът по въпросите на европейския начин на живот комисар Маргаритис Схинас (Нова демокрация, ЕНП), за когото се твърди, че Фон дер Лайен харесва управленските му умения. В надпреварата се спрягат също външният министър Гиоргос Герапетритис (Нова Демокрация/ЕНП), близък съюзник на премиера Кириакос Мицотакис, но се смята, че е малко вероятно да напусне страната, и министър-председателят Кириакос Мицотакис (Нова демокрация, ЕНП).

Амбициите на Атина са позицията на вицепрезидент, тъй като Нова демокрация подкрепи кандидатурата на Фон дер Лайен, което изисква ключов портфейл. Той би могъл да варира от икономически до евентуално разширяване или Средиземноморския регион, миграция. 

За еврокомисар от Чехия е отбелязано Чехия: министърът на промишлеността и търговията Йозеф Сикела (STAN, либерал и независим депутат), който си спечели добро име в Брюксел при договарянето на компромиси по време на енергийната криза.

Предпочитани ресори са: енергетика или силно (икономически), примерно бюджет, тъй като страната не е отговаряла досега за големи портфейли.

Любопитно е какво пише за Унгария. От картата става ясно следното: След скандала, който разтърси унгарското правителство по-рано тази година, кандидатите се стопиха. Министър-председателят Виктор Орбан очакваше да крие картите до последния момент, особено поради сътресенията около унгарското председателство на ЕС. Най-вероятен претендент за еврокомисар е досегашният комисар по въпросите на съседството и разширяването Оливер Вархели (Фидес, Патриоти), но може да се сблъска с трудности по време на изслушването в ЕП. Членът на Европейския парламент Enikő Győri (Фидес) се споменава с шансове за аутсайдер. Шансове има и министърът по въпросите на ЕС Янош Бока (Фидес), който отнесе тежката работа по унгарското председателство на ЕС, ако другите кандидати се провалят. 

Предпочитани ресори са разширяване, Средиземноморски/международни партньорства.