OffNews.bg

Авторитетът на ЕС „се износва“ в очите на българина

Доверието в Европейския съюз сред българите е в най-ниската фаза, откакто България е член на Общността.

Това сочат данни от редовното проучване на „Галъп интернешънъл“ , направено пв навечерието на референдума в Англия.

48% изказват доверие, а 38% - недоверие в ЕС. Останалите се колебаят. В последните месеци подобни стойности не са рядкост. Само до преди няколко месеца обаче картината беше по-благоприятна и доверието се движеше около 60%, а недоверието рядко достигаше 30%.

Причините за негативната тенденции са два типа: моментни и дълготрайни. Сред моментните са дезинтеграционните процеси в ЕС, бежанската вълна, тероризмът, различните кризи в съюза и възходът на популистки политически играчи и други. Своето влияние вероятно са оказали и информационните противоборства между Русия и Запада в последно време, както и фактът, че ЕС не успява да излъчва достатъчно авторитет, сигурност и решителност по международни теми.

Въпреки всичко България остава сред най-проевропейските страни в ЕС.

В същото време българите по-скоро не очакват резултатът от референдума във Великобритания да се отрази на техния живот. Настроенията обаче може да се променят при евентуален положителен резултат от британския референдум. Евентуално оставане на Великобритания в ЕС би дало ясен положителен сигнал.

Освен текущата криза в ЕС, с годините закономерно действат и по-дълготрайни фактори. Българите вече започват да гледат на ЕС не просто като на идеал, но и да се вглеждат в детайлите на неговото функциониране. Това е нормален процес, който също води до плавно и почти незабележимо износване на авторитета на ЕС.