Руски генерал: Нищо няма да остане от Украйна
Владимир Шаманов е един от близките до Путин хора, заместник-председател на парламентарната комисия по отбрана в Русия и бивш главнокомандващ на руските въздушни войски. В повече от двучасовото интервю за руската телевизия "РБК” Шаманов казва, че Москва има своя стратегия за пълното изкореняване на украинската независимост и култура. Генералът използва думата "болест”, говорейки за това и казва, че "ще са нужни между 20 и 40 години, за да изличат "болестта”.
На въпроса дали руската нация е изконно свързана с войните, Шаманов отговаря, че Русия е възникнала въз основа на териториалното си разширение. Сравнявайки страната с други държави, генералът казва, че "руското превъзходство е признато по цял свят”.
"Там ще бъдем само ние"
По отношение на войната в Украйна Шаманов е категоричен, че страната трябва да бъде "напълно демилитаризирана” и казва, че този процес вероятно ще продължи около 5-10 години.
"Предстои ни дълъг период, в който там ще бъдем само ние”, казва Шаманов.
Генералът категорично заявява, че "когато войната свърши, от Украйна няма да е останало нищо”.
По думите му, паралелно с "демилитаризацията” ще се работи и за "денацификацията” на Украйна и "издигането на правителство, което не е обвързано с неонацисти”. На въпроса какви ще бъдат границите на Украйна след войната, Шаманов отговаря, че това не е сигурно още, защото е неясно каква ще е нагласата на населението и доколко ще оказват влияние държави като Полша, Румъния и Балтийските страни.
Международен трибунал от държавите от БРИКС
Шаманов казва, че Руската Федерация не би желала да превърне Украйна в част от своята територия, ако тя не се "демилитаризира” и "денацифицира”. Категоричен е обаче, че Крим е руски, а т.нар. републики в Донецк и Луганск са съюзници на Москва.
Генералът отправя и предупреждение към редица украински политици, журналисти и военни.
"Няма да забравим имената им. Ще свикаме международен трибунал, който ще бъде като Нюрнбергския процес”, казва Шаманов.
За този трибунал той казва, че се водят разговори с Китай и останалите държави от БРИКС (Бразилия, Индия, ЮАР).
Б. ред. - Статията е от Дойче веле.