OffNews.bg

Американците и оръжията: какво още трябва да се случи?

Ще си извлече ли Америка поука? Това се питат мнозина след трагедията в Лас Вегас. Проф. Дейвид Химънуей от Харвардския университет обаче се съмнява, че нещо ще се промени. Оръжейното лоби е твърде силно, казва той.

ДВ: Как ще коментирате случилото се в Лас Вегас?

Дейвид Химънуей: Това е поредният ужасяващ случай на безразборна стрелба по хора. Колкото и да се различават, всички тези нападения имат и нещо общо: извършителят е мъж, който след това сам слага край на живота си. Интересното сега е, че в Лас Вегас видяхме колко лесно всъщност могат да се убиват хора от разстояние. Тази стрелба показа и друго: колко е важно, че оръжията произвеждат шум. В противен случай нападателят вероятно можеше да убие и още повече хора, преди да стане ясно, че се случва нещо ужасно.

ДВ: Всеки път след подобно нападение в САЩ се случва едно и също - започва дебат за контрола върху оръжията. Очаквате ли сега отново да се разгори такава дискусия?

Дейвид Химънуей: Да, и този път ще станем свидетели на такава дискусия. Само че въпреки многобройните подобни случаи, на федерално ниво дотук не е направено почти нищо за затягане на контрола върху огнестрелните оръжия. Точно обратното: стана още по-лесно човек да се сдобие с оръжие. Днес почти всички правителствени сектори се контролират от хора, които са тясно свързани с оръжейното лоби. И не мисля, че нещо ще се промени на федерално ниво.

ДВ: В изявлението си след стрелбата в Лас Вегас президентът Доналд Тръмп, който в предизборната си камапния беше обещал да разхлаби още повече законите за носене на оръжие, се въздържа от политически оценки. Каква позиция очаквате да заеме той в дебата за затягане на контрола върху огнестрелните оръжия?

Дейвид Химънуей: Просто не знам. Понякога той е непредсказуем и от него може да се очакват всякакви политически решения. Но по всичко личи, че оръжейното лоби има силно влияние над неговата администрация. Затова не очаквам той да направи нещо за затягане на законите.

ДВ: Извън САЩ много хора не разбират защо никой не предприема нищо, за да не се повтарят тези трагедии отново и отново. Какво трябва да се случи, за да бъде сложен край на всичко това?

Дейвид Химънуей: Мисля си, че имаме нужда от смели консерватори, които да се захванат сериозно с въпроса. Точно така се случи в Австралия: след касапницата в Порт Артър консервативният министър-председател излезе пред всички и заяви: "Трябва да направим нещо". В САЩ подобна стъпка би могла да се сравнява например с отварянето на САЩ към Китай, след като консервативният президент Ричард Никсън за пръв път отиде на посещение там. Ако либерален политик беше опитал да стори същото, най-вероятно нищо нямаше да излезе. Затова си мисля, че сега имаме нужда от смели консерватори, които да тропнат по масата и да кажат "стига толкова". Но досега това не се е случило и не виждам индикации, че може да се случи.

ДВ: Ако не вярвате, че са възможни някакви промени на федерално равнище, то можем ли да очакваме нещо да се промени поне на щатско ниво?

Дейвид Химънуей: След нападението в училището Сенди Хук се случи следното: в щатите със строги закони за оръжията режимът бе затегнат още повече, а в щатите с по-либерално законодателство правилата бяха разхлабени още повече. Факт е, че в щатите с по-леки закони има много повече оръжия и много повече жертви на огнестрелни оръжия.

ДВ: Допитвания от последните години показват, че повечето американци биха подкрепили затягането на оръжейните закони. Ако това наистина е така, защо промените се бавят?

Дейвид Химънуей: Да, през последните 20 години това е така. Но промени на федерално ниво няма. В САЩ имаме много силни лобита, лобита с огромно влияние, включително Националната оръжейна асоциация NRA. Нейното ръководство не представлява непременно мнението на членовете на организацията относно политическия дневен ред, но лидерите на NRA са много по-радикално настроени от самите членове на асоциацията.

Дейвид Химънуей е професор по здравна политика в Харвардския университет и директор на Харвардския изследователски център за контрол върху нараняванията към университета. Проф. Химънуей е експерт по темите "оръжия и насилие".

Дойче веле