Какво е термостатен смесител?
Ако ремонтирате банята си, не е зле да се замислите дали да не си закупите термостатен смесител.
Какви са предимствата на термостатния смесител?
- Спестявате. Термостатният смесител може реално да намали потреблението на вода и енергията, необходима за затоплянето й, което води до намаляване на сметките за вода и електричество. Въпреки че цената на добър термостатен смесител не е малка, всъщност се изплаща много бързо. Чрез инсталирането на този тип батерия може да се намали консумацията на вода с до 40%.
- Грижа за околната среда. При обикновена батерия с една или две ръкохватки, регулирането на подходящата температура може да отнеме повече от минута. Термостатният клапан е много по-екологично решение. Вода с желаната температура излиза за 1-4 секунди.
- Комфорт. Термостатният клапан автоматично регулира температурата на водата според нашите нужди след една настройка (избраната температура може да бъде променена по-късно).
- Безопасност. Термостатният смесител реагира бързо на температурните колебания и неочаквани спадове на налягането, осигурявайки безопасна употреба. Термостатният клапан ще ни предпази от изгаряне или много неприятно, внезапно изтичане на ледена вода. Това предимство е особено ценно за родителите на малки деца, както и за възрастни хора и хора с увреждания.
Как работи термостатния смесител?
За управление на термостатния смесител се използват две ръкохватки, като първата пуска водата и регулира нейното налягане. С помощта на втората се настройва температурата на водата, която излиза от крана.
Функцията за поддържане на постоянна температура на водата в батерията се изпълнява от термостатен патрон. Състои се от корпус, метален цилиндър с отвори, пластмасов цилиндър и термостатен клапан, като термостатният клапан от своя страна се състои от биметална пластина и контейнер с парафин.
Когато се включи смесителят, към термостатния патрон се подава топла и студена вода. В зависимост от температурата на смесената вода, парафинът в колбата се разширява или свива, като по този начин движи термостатния клапан и регулира потока на входящата студена вода.
Ако водата стане по-гореща, парафинът се разширява и премества термостатният клапан назад, така че да позволява преминаването на повече студена вода, обръщайки по този начин температурата на водата до първоначалната й стойност. Ако температурата на изходящата вода се понижи, термостатният клапан започва да пропуска по-малко студена вода и по този начин изравнява температурата. Така тази батерия успява да поддържа постоянна температура на изхода.
6 препоръки за монтаж и експлоатация
За да може инсталираният термостатен смесител да ви служи дълго време, трябва да се спазват някои правила:
- Налягането на водата трябва да бъде между 1 и 5 бара, максимално 8 бара;
- Разликата между налягането на студена и гореща вода не трябва да надвишава 10%;
- Необходимо да се монтира редуктор, ако налягането на водата надвишава 5 бара или разликата в налягането между студена и топла вода е повече от 10%;
- Инсталира се филтър с размер на клетката не повече от 315 микрона;
- Захранването с топла вода обикновено е отляво, когато сте с лице към смесителя. При някои модели може да е точно обратното. Ето защо трябва предварително да съобразите избора си на модел и да подадете вода според приложените инструкции.
- Проверявайте редовно филтрите, защото ако се запушат, няма да има необходимото налягане в термостатния клапан и няма да може да го използвате. Също така не се препоръчва да го използвате, докато водопроводът се ремонтира в този момент, може да възникне хидравличен удар, който ще повреди термостатния смесител.