Как се прави венецианска мазилка?
Венецианската мазилка е декоративна мазилка, имитираща естествен мрамор. Ефектът се постига благодарение на добавени фини частици мрамор, кварц, гранит или оникс. Оттенъкът на завършената повърхност се придава от пигменти и стабилизатори, които и защитават покритието. Венецианската мазилка може да се запази 10-15 години.
Съвременните венециански мазилки със смола стават по-еластични и по-малко податливи на напукване.
Смеските за венецианска мазилка се продават готови в пластмасови кутии. Някои производители предлагат тониращи пасти за добавяне на нюанси, за да реализирате идеите си за интериорен дизайн. Техниката за нанасяне може да се усвои от всеки.
Техниката на нанасянето на венецианска мазилка има 3 етапа:
- Подготовка на повърхността.
- Нанасяне на основния слой венецианска мазилка.
- Нанасяне на финишния слой.
Подготовка на повърхността
Нужни инструменти: |
Материали: |
---|---|
|
|
Технологията на подготовката на повърхността
Преди да се захванете с техниката на нанасяне на венецианска мазилка, трябва да подготвите повърхността. Стената трябва да е гладка - проверете това и с помощта на шпакловка изравнете всички дефекти. На последния етап, за перфектно подравняване, използвайте финишна шпакловка и след като изсъхне, обработете стената с фина шкурка и отстранете праха.
Части от стените, които няма да бъдат покрити с мазилка, като корниза, се облепват с тиксо, което ще трябва да се отстрани, преди мазилката да изсъхне напълно.
В бояджийската ваничка разредете акрилния грунд според инструкциите и го разпределете равномерно върху стената с валяк за боядисване. Оставете да изсъхне за 8-12 часа.
Нанасяне на основния слой венецианска мазилка
Инструменти и материали:
- мазилка;
- мистрия или шпакла.
Когато подготвената повърхност изсъхне, отворете кутията с мазилка. Разбъркайте добре материала, докато достигне кремообразна консистенция. Ако е необходимо оцветяване, необходимото количество боя се добавя и се разбърква добре.
Техника на нанасяне на основния слой
Техниката на нанасяне на мазилката е с хаотични енергични удари, като редовно се отстранява излишния материал от шпаклата и се забърсва с леко влажна кърпа.
Нанесете материала с едно движение на шпаклата, а с другото отстранете излишъка. Нанесете следващите слоеве напречно на предишните, създавайки структура, подобна на естествен камък. Остатъка от материала, натрупал се върху стената в края на предишното движение, разнесете с праволинейно движение под ъгъл спрямо линията на натрупаното. Техниката за нанасяне може да се усвои от всеки.
Нанесете първия слой с леки движения и оставете да изсъхне за 4-6 часа. След това нанесете втори - много тънък - слой. Изчакайте да изсъхне - 4-6 часа. Нанесете още един много тънък трети слой и полирайте повърхността с натиск с шпаклата. Оставете да изсъхне за 24 часа. В зависимост от желания ефект може да има до 10 слоя.
Ако искате да получите мазилка с някакъв ефект, може да използвате материал с различен цвят като трети слой.
Техника на нанасяне на финишния слой
Инструменти:
- защитна вакса за венециански мазилки;
- мистрия;
- шкурка или шлайф.
Техника на нанасяне на финишния слой
Нанесете тънък слой защитен восък за венецианска мазилка като го втривате в повърхността с мистрия.
Полирайте покритието с шкурка или шлифовъчна машина и оставете да изсъхне за 2 часа.
Може да докоснете завършената стена не по-рано от шест часа след нейното нанасяне. Вътрешните стени окончателно ще изсъхнат седмица след приключване на работата.