Управляващите отмениха "поправката Яне"
"Поправката Яне" беше окончателно отменена, след като депутатите приеха на второ четене промените в Закона за публичност на имуществото.
С предложени от лидера на РЗС Яне Янев текстове в този закон през март се вмени задължението имуществото си да декларират пред Сметната палата всички кандидат-депутати, шефовете на ЕРП-тата, председателят на ДКЕВР, ръководителите на ВЕИ-та и ТЕЦ-ове, както и ръководствата на синдикатите и работодателските организации, които са членове на тристранния съвет – КНСБ, "Подкрепа", КРИБ, БСК и БТПП.
Предложенията, станали известни като "поправката Яне" бяха приети “по спешност” в последните дни на 41-вото Народно събрание.
В резултата на това повечето социални партньори напуснаха през март тристранния съвет.
Членове на тристранката обясниха, че измененията са популистки и ще позволят да се оказва политически, криминален и икономически натиск върху тях.
Те поискаха дори промените в закона да влязат в сила със задна дата, за да не плащат глоба, защото не декларираха доходите си, но депутатите от правната комисия им обясниха, че това няма как да стане.