OffNews.bg

Търговският регистър обърна гръб на прозрачността (обновена)

Търговският регистър направи огромна крачка назад по отношение на прозрачността на капиталите в държавата. От 1 януари 2013 г. по-голямата част от досега публикуваната информация за фирмени дела и собственост вече не е публична. Достъпът до нея формално не е отрязан, но е силно възпрепятстван по бюрократичен път благодарение на промени в Закона за Търговския регистър.

Ако в дните след Нова година сте се опитвали да проверите например дали някое дружество има дела, запор и пр., едва ли сте успели. В момента потребителите могат да разглеждат само основни данни, като например името на фирмите, кой ги управлява, къде е седалището им. За публикуваните досега сканирани документи със свободен достъп в сайта на Агенцията по вписванията вече се изисква парола. За да имате такава, ви е нужен електронен подпис или електронен сертификат. За да се сдобиете с втория, пък трябва първо да си набавите формуляр за него (има го качен в сайта). След това обаче заявлението трябва да се подаде на гише в Агенцията по вписванията или в службите по регистрация срещу лична карта. Услугата е безплатна. Сертификатът важи за една година. Това е записано в глава "Публичност", чл. 11, ал.4 от закона.

Достъпът е спрян и за абонатите на "Дакси", където при опит да се проследят документи от Търговския регистър се изписва съобщението: "Cache - not found! Възникнал е следният комуникационен проблем извън ДАКСИ Глобал: HTTP error: 500 Нарушена е връзката към Търговския регистър при получаване на файл със сканиран документ."

Трудно е човек да не се досети за мотивите на подобна мярка. Ако всеки може да отиде на гише и да поиска въпросния електронен сертификат, защо да не може да има директен достъп от компютъра си без излишни бюрократични спънки?

Европейският съюз задължава своите страни членки да поддържат публичен търговски регистър. У нас това стана факт през 2008 г., макар и в непълен вариант.

Последните скандални промени, които 5 години след старта на регистъра силно отрязват достъпа до него, бяха одобрени от Народното събрание с гласовете на ГЕРБ и "Атака". Ограниченията влизат в сила в период, когато нарушената свободата на словото се превърна в една от горещите теми в страната. Търговският регистър е сред основните инструменти за журналистическите разследвания.

Аргументът на вносителите бе, че чрез електронния сертификат ще може да се проследява кой е разглеждал фирмените документи и така ще се пресекат злоупотреби с лични данни и евентуални кражби на имоти и фирми. Това не звучи съвсем убедително, защото за да се открадне имот например, дори човек да разполага с адрес и ЕГН на притежателя, е нужен и корумпиран нотариус, коментираха запознати пред OFFNews. 

Никъде на видно място на сайта не е обявена важната промяна. Опитахме да издирим заветния формуляр за цифров сертификат чрез търсачката на сайта и познайте! Резултати не бяха намерени.

Заявлението за издаване на цифров сертификат може да бъде изтеглено оттук, а условията за ползване са публикувани тук. След публикацията на ОFFNews новината ще бъде качена и на по-видно място в сайта на регистъра, увери ни пресаташето на службата.

От началото на годината досега около 1400 души в цялата страна за подали заявления за персонален сертификат.