Населението в България продължава да застарява - през 2011 г. средната възраст е достигнала 42.7 години, сочат данни от отчета по изпълнение на Националната стратегия за демографско развитие на България през 2011 г. Те ще бъдат дискутирани днес между министрите на редовното им заседание. Социалният министър Тотю Младенов ще представи и план за мониторинг на актуализираната стратегия до 2020 г.
Първоначално в стратегията на МТСП бе заложено средната възраст да достигне 43 г. чак през 2030 г.
Средната възраст на българина през 1995 г. е била 38.9 години, през 2001-а - 40.4 г., а през 2010 г. – 41.9 години.
С тези темпове на застаряване, делът на възрастните хора у нас ще се увеличи с над 30% до 2050 г., сочи прогноза на Националния статистически институт. Това ще има тежки последици върху икономиката и социалното състояние на България и особено върху публичните финанси.
Освен застаряването, съществени демографски проблеми са и намаляващият брой на населението и отрицателният естествен прираст, които се потвърдиха и от последното национално преброяване през 2011 г. В периода 2001 - 2011 г. българите в страната са намалели с над половин милион и вече са по-малко от 7.365 милиона.
За последните десет години 193 хил. българи са отишли да живеят в чужбина.
Следете новините ни в :
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
28.11 2012 в 11:26
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Кметът на София заведе дело за 20 000 евро срещу депутата Станислав Анастасов
Цигарите поскъпват от август
Шофьорът, убил двете деца на Тракия, имал 20 нарушения и още инциденти на пътя
ДБ иска бюджетът да бъде оттеглен и преработен
Демерджиев призова стопаните на пътя да се събудят. Иначе ще сезира прокуратурата за престъпно бездействие