OffNews.bg

Прокуратурата разследва Шамара, опетнил знамето

В прокуратурата е образувано дело срещу рапъра Мишо Шамара, а колегата му Серафим Мартинов-Сарафа е извикан днес на разпит като свидетел заради общата им песен "Бяло, зелено и червено".

Това обяви зам. главният прокурор Бойко Найденов. Той обясни, че производството е заради рими, които петнят герба и знамето, а не заради споменаването на управляващата партия.

"Има образувано наказателно производство от Софийската градска прокуратура срещу Мишо Шамара за това, че в една негова песен се обругават националният герб и националното знаме. Има такъв текст в НК на Републиката. Производството е срещу Мишо Шамара, а този, който е призован за днес - Серафим Мартинов – Сарафа, е призован на разпит. Следствието се води от следовател Молячка. Така, че няма нищо общо с някакви други песни и т.н.", коментира ситуацията Бойко Найденов, цитиран от "Правен свят".

Днес Мартинов трябва да се яви в следствието, за да даде обяснения като свидетел по разследването срещу Шамара. Вчера Серафим Мартинов - Сарафа изрази становището си, че привикването му от прокурорите е заради частта от текста, в която се: "Не вярвам в ГЕРБ, но силно вярвам в герба. Ти гледай напред и един ден всичко ще бъде наред!". Авторът подозира, че заради тези рими са проблемите с правосъдието, макар да е извикан само като свидетел.

"Не знам какво толкова съм изпял, но явно съм докоснал някой с думите ми. За мен е малко смешно 2012 г. да ме викат в прокуратурата да се обяснявам за текстовете на песните ми. Смятам, че живеем в демократична държава, живеем в бъдещето, не в 80-те. Нали има свобода на словото. Ще си говорим и ще си пеем каквото си искаме", заяви Мартинов пред БГНЕС. Рапърът определи историята за смешна, но опасно смешна, защото не знаел кое ще бъде следващото. "Аз нямам намерение да обиждам когото и да е в песните ми. В тях пея това, което усещам и виждам. Трябва да се извиня на някого ли?", допълни изпълнителят, който днес трябва да бъде разпитан в Националната следствена служба (НСлС).

Ако прокуратурата прецени, че има основания за повдигане на обвинения, и в случай, че виновните бъдат осъдени, те могат да бъдат наказани със затвор до две години или с глоба до три хиляди лева.

За момента остава неясно кой е сезирал прокуратурата, за да започне разследването, но от ГЕРБ побързаха да уточнят, че не са те.