OffNews.bg

Плевнелиев: Имаме исторически шанс. Провалът би бил исторически срам (обновена)

Голямата картинка е, че днес българите подават ръка на политиците за промяна. Това е исторически шанс. Но ако се провалим, ще бъде исторически срам. Гледат ни в близки държави като Сърбия, Хърватия и си казват: "Вижте какво правят българите." Ако се провалим, се проваляме с гръм и трясък в целия регион. Защото в Югоизточна Европа, на Балканите, проблемите са по-различни - тук проблемът е незавършеният преход.

Това каза президентът Росен Плевнелиев, който откри първата от серия дискусии с граждани на тема пазарна икономика. Дебатите са част от инициативата на държавния глава “Диалог с гражданите”, в която ще бъдат обсъдени и други теми като медийната свобода.

На дебата в столичния Военен клуб дойдоха хора от протестите срещу кабинета на Пламен Орешарски, представители на различни организации, президентът Желю Желев, бившият финансов министър Стоян Александров, вицепремиерите от служебното правителство Деяна Костадинова и Екатерина Захариева, представители на дипломатическия корпус и др. Много от въпросите се оказаха в стила на политическите прокламации, но бяха повдигнати и много резонни теми като образованието, цената на ВЕИ енергията, енергийните монополи, ниските доходи.

Има само четири източника, от които олигархията се обогатява – държавните пари, обществените поръчки, приватизацията и сивият сектор, заяви в началното си обръщение към присъстващите държавният глава. Според Плевнелиев решенията срещу олигархията се крият именно в тези четири точки и трябва да се отговори на въпросите, къде седят държавните пари и кой ги управлява, кой контролира процеса на обществените поръчки и има ли контрабанда и как се източва ДДС.

"По пътя на тези източници и тяхното ограничаване можем по много ефективен начин да направим по-добра икономика в България", коментира президентът. При обществените поръчки според него трябва да се въведе типизиран подход и те да бъдат публични. "А не да засекретяваме договорите за магистралите, а те да бъдат пред очите на хората", коментира президентът. Той припомни, че приватизацията трябва да бъде насочена към добрите стопани. 

Сегашната 2013-та година е не на политиците, а на гражданското общество -  то излезе на сцената, насочи прожекторите и задава дневния ред на институциите, каза президентът. Корупция, мафия, монополи, олигарси, зависими медии, недостатъчно ефективно правораздаване и недостатъчно справедлива държава са темите, зададени от гражданското общество, заяви още Плевнелиев.   

АЕЦ "Белене" и Южен поток

Аз съм твърдо против да се строи "АЕЦ" Белене за 10 млрд. евро. По-добре е държавата да даде 1 млрд. за саниране и енергийна ефективност. Така ще се възстанови и цената на панелките, коментира държавният глава. По-късно той каза, че липсата на прозрачност навява опасения, че проектът "Южен поток" може да се превърне в сходен с "Белене" казус - да се инвестират незнайно колко държавни средства в проект, който може да загроби икономиката ни.

На въпрос дали България да инвестира в социални пакети или в икономика, президентът отговори: "Аз съм за тези социални мерки, но те са на кредит. Децата на майките ще платят сметката".

Енергийни монополи и ДКЕВР

Чавдар Янев - популярно лице от февруарските протести, отвори темата за енергийните монополи: "В България има сталински монополи. Те трябва да станат търговски дружества и да си търсят клиентите на пазара", коментира Янев.

Мнението ми е, че ДКЕВР (Държавната комисия за енергийно и водно регулиране) трябва да стане независим надпартиен орган, избиран от парламента. Изненадан съм, че това не залегна в промените в Закона за енергетиката, отговори Плевнелиев. Сега цената на тока пада с административни команди, а трябва да пада с конкуренция, посочи още той.

 Президентът Желев: Широка коалиция

Малко след началото на дискусията в залата дойде и президентът Желю Желев, който бе посрещнат с бурни аплодисменти. Той взе думата и обяви, че най-важно днес е обединяването, което не значи липса на партийни идеологии и политически различия. Желев препоръча на днешните управляващи да почерпят опит от недалечното минало, когато след провала на второто правителство на Андрей Луканов общественото напрежение отново е много високо.

Тогава Желев събрал парламентарните сили в президентството и им казал, че ако не се вземат мерки, напрежението ще ескалира, може да се стигне и до гражданска война. Препоръчал на Луканов да подаде оставка. Отговорили му, че БСП е дошла на власт с честни избори. Те винаги идват на власт с честни избори и тогава това бе признато и от другите партии, но препоръчах да се създаде широка коалиция, разказа Желев. Впоследствие с такава коалиция на власт идва кабинетът на Димитър Попов. Правителството на Попов направи неща, които друг кабинет на прехода не успя, коментира той.