Кметът на София Васил Терзиев спира изграждането на войнишкия мемориал пред НДК
Кметът на София Васил Терзиев е прекратил изграждането на Мемориала на загиналите войници от Първи пехотен софийски полк и Шести пехотен търновски полк. Припомняме, че проектът, класиран на първо място в архитектурния конкурс за възстановяване на Войнишкия мемориал в парка на НДК е на студио "Гебуплан" на арх. Филипа Гугучкова. Второ и трето място не са присъдени от журито, тъй като останалите четири участника не са получили минималния брой точки за класиране. Кметът обаче явно не харесва проекта. Мотивите си той излага в социалните мрежи:
"Средата, в която живеем, все по-ясно доказва, че единственият начин да изградим отговорна визия за бъдещето, е като проведем откровен разговор за миналото си.
Преди местните избори започна четвъртият пореден конкурс за възстановяване на Войнишкия паметник в пространството пред НДК. Този паметник е обект на много спорове и е пример за необходимостта да водим осъзната дискусия за историята ни като общество.
Темата за този паметник има и специално, лично значение за мен. Прадядо ми, Илия Иванов, е бил участник и в трите войни - Балканската война, Междусъюзническата война и Първата световна война. Взет е в плен и като военнопленник две години е работил на строежа на шосето между Драма и Кавала. Бил е ранен в бедрото и куршумът не е бил изваден, а излязъл сам когато прадядо ми бил на над 70 години. През тези две години, докато той е бил военнопленник, умират и жена му и детето му.
Такива истории имат хиляди други български семейства. И те не бива да оставят и капка съмнение у когото и да било - паметта на загиналите войници в Балканската война, Междусъюзническата война и Първата световна война трябва и ще бъде почетена. Вярвам, че можем да направим това в съгласие. Без съмнения в легитимността на конкурса, без напрежения между общности. Без да си противостоим, а като се обединим в почитането на паметта на всички жертви, които сме дали като народ.
За това взех решение за прекратяване на настоящата процедура за провеждане на конкурса.
Ще проведем нов конкурс и в него ще включим уважавани урбанисти, архитекти, художници, скулптори, историци, социолози, професионални организации, сдружения на гражданите. Започваме работа с професионалните организации и стартираме още този месец със среща за обществено обсъждане на проведените през годините конкурси и слабостите и грешките, които е наложително да поправим. Благодаря за инициативата за такава среща на Съюза на архитектите в България.
Ще положим усилия възможно най-много творци да се включат с проекти в следващия конкурс. Ще търсим различните гледни точки и ще стъпим на данни и анализи на общественото мнение. Ще направим всичко необходимо целият процес да бъде отворен и публичен, защото ще говорим за история и наследство, за изкуство и многообразие, за това откъде идваме и къде искаме да стигнем като общество.
И преди всичко ще проведем честен, аполитичен разговор - защото и миналото, и бъдещето ни го изискват."
За решението на кмета обществеността разбра днес от публикация на евродепутата Андрей Ковачев (ГЕРБ/ЕНП) в профила му във Фейсбук.
Сайтът desebg.com писа, че през месец май 2024 г. Столична община – направление „Архитектура и градоустройство” излезе с решение за победител в конкурса за идеен проект за възстановяване на военния мемориал, след като в предходните години два пъти конкурсът бе провалян.
Евродепутатът от ГЕРБ Андрей Ковачев поиска оставката на кмета Терзиев в мрежата:
„Потресен съм и отвратен от решението на кмета на София да прекрати конкурса за възстановяване на паметта на нашите загинали предци за Освобождението и Обединението на Отечеството ни!
Колко поколения българи чакат и много от нашите свидни предци не дочакаха възстановяването на нашата памет, унищожена от безродните комунисти. Техните наследници - червени милионери сега, продължават пъклената дейности на бащите и дядовците си.
Измислят си аргументи – не му е мястото там, това място е за млади хора, да има концерти, а паметникът трябва да е на тихо място, все едно е гробище. Истината е, че от една страна кметът не иска, а е и слаб и не може да устои на натиска от някой архитект.
Преди няколко месеца писах вече за саботажа на група архитекти и сега виждам, че техните „аргументи” са използвани от кмета Терзиев, за да прекрати цялата процедура и да унищожи огромната работа на стотици хора в последните години. Съжалявам, че съм емоционален, но това, което е направил, е отвратително!
Потъпкал е и няколко решения на Общинския съвет. 35 години след преврата срещу Живков, още обществения обсъждания ще прави!?
Подайте си оставката, господин кмете, не сте достоен!
Докога ще чакаме!!!
Терзиев, Вие не сте общественото мнение!
Поклон пред свидните наши герои!
Позор за саботьорите и техните помощници!“
Историята на военния мемориал
Мемориалът на Първи пехотен софийски и Шести пехотен търновски полк от Първа пехотна софийска дивизия, наричана „Желязната“, е открит на 28 октомври 1934 г. от цар Борис III. Пред него се провеждат военни чествания, паради, помени и други тържества до Втората световна война, пише още dese.bg.
Той се състои от три големи мраморни стени, разположени във формата на буквата „П“, на които са изписани имената на над 3000 загинали от двата полка в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война.
Пред централната стена е поставен на пиедестал лъв, който държи картата на Санстефанска България с нейните етнически очертания.
Архитектурният проект на мемориала е на Александър Обретенов, а лъвската фигура е дело на скулптора Михаил Михайлов.
След деветосептемврийския преврат комунистическата власт премахва статуята на лъва, която е съхранена в Националния военно исторически музей.
През 1979 г. мемориалът е окончателно разрушен, за да се построи паметникът „1300 години България“ пред изградения тогава Национален дом на културата (НДК).
Поради опасността от разпадащата се конструкция на паметника „1300 години България“ той е демонтиран през 2017 г. След демонтажа скулптурата на лъва е върната на някогашното ѝ място.