Исканията на протеста: Предложенията на Лазар Томовски
OFFNews започна дискусия “Какви са исканията на протеста”. В нея ще търсим за мнение тези, които са ни известни като лидери на протестите, но дискусията е отворена и за всички, които имат своя визия за гражданското общество и участието му в процеса на вземане на решения. Ето мнението на Лазар Томовски.
На редакционната ни поща offnews@offnews.bg всеки може да изпрати предложенията си.
Имам 7 искания за край на банковото робство в България. Те са:
1. Изменение на Закона за потребителския кредит. Промяна в дефиницията на “референтен лихвен процент”.
Ефект: да бъде забранено на банките да променят едностранно и произволно лихвите по вече отпуснати кредити.
2. Учредяване на ефективен регулаторен орган извън БНБ за регулиране на поведението на банките и другите финансови институции спрямо техните клиенти.
Ефект: стриктно прилагане на ясни регулаторни правила за поведение на финансовите институции спрямо клиенти. Забрана на подвеждащи и измамни практики. Възпиращи парични санкции – до 50% от печалбата на банката за предходната година.
3. Закон за финансов Омбудсман – орган за извънсъдебно решаване на спорове между банки и други финансови институции и техните клиенти.
Ефект: бързо (до 3 месеца), окончателно и безплатно за клиентите решаване на спорове извън съда с възможност за парично компенсиране на клиентите.
4. Отмяна на чл. 417, т. 2 от ГПК в частта му за банките.
Банките да не могат да продават имотите на хората по извлечение от своите счетоводни сметки, които често са неверни и съдържат недължими от клиентите суми.
5. Забрана на такса "предсрочно погасяване" СЛЕД първите 12 месеца обслужване на кредита.
Ефект: възможност на клиентите за рефинансиране при по-изгодни условия и стимулиране на конкуренцията между банките.
6. Приемане на Закон за несъстоятелността на физическите лица, с който да се разграничат тези, които не искат да обслужват дълговете си от тези, които наистина не могат.
Ефект: шанс на последните за ново начало.
7. Премахване на пречките пред физически лица и неправителствени организации да завеждат колективни искове срещу банки.
*Пояснение по т. 1 – Нова дефиниция на “референтен лихвен процент”: Дефиницията на референтен лихвен процент от Закона за потребителския кредит трябва да гласи: "Референтен лихвен процент" е лихвеният процент, използван като основа за изчисляване на приложимия лихвен процент и който произтича от общодостъпен източник, който може да бъде проверен от двете страни по договор за кредит и върху който нито една от страните не може да влияе».