OffNews.bg

Експерти за граждански натиск искат оставка веднага и избори през есента

Отворено писмо публикуваха групата "Експерти за граждански натиск".

В нея личат имената на доста от хората, които изработиха Хартата за разграждане на плутократичния модел в България.

В групата са и хората, които напуснаха водените от Мая Манолова преговори за нов Изборен кодекс.

В писмото се настоява за незабавна оставка на правителството на Пламен Орешарски и избори още през есента на тази година.

Публикуваме текста на отвореното писмо едно към едно.

ПРИЗИВ

на групата „Експерти за граждански натиск”

ЗА НЕОТЛОЖНИ ДЕЙСТВИЯ НА ПРАВИТЕЛСТВОТО И ПАРЛАМЕНТА

За преодоляване на тежките обществени последици от острата политическа криза, ние, експерти от неправителствени организации с дългогодишен опит в политическата, правната и медийната област, призоваваме българските държавни институции да предприемат следните действия:

  1. Оставка на правителството, разпускане на 42-то Народно събрание и произвеждане на предсрочни избори през есента на тази година.

Задълбочаващата се политическа криза не може да се реши по друг начин, освен с бързи предсрочни избори. Управляващите са дали курс към поляризация и противопоставяне на различни обществени групи в опит да овладеят ситуацията. Но подобно „овладяване” ще доведе до пирова победа – още през зимните месеци може да се очакват по-силни и радикални протести. Икономиката няма потенциал да финансира конюнктурните преразпределителни действия, с които управляващите се опитват да тушират общественото недоволство. Такива преразпределения могат да станат само с натрупване на нови дългове.

Бързите предсрочни избори не са панацея. Но те са първо действие от онези промени, които могат да доведат до по-високо доверие на българските граждани в националните институции. Няма по-добро средство за укрепване на обществения ред и за продуктивна работоспособност на представителната демокрация от общественото доверие.

  1. Спешни промени в Изборниякодекс.

Наивни са твърденията, че приемането на изцяло нов изборен кодекс едва ли не автоматично ще разруши олигархичния модел, което е една от целите на гражданите. А ако не са наивни, такива твърдения са манипулативни – производни от желанието на управляващите на всяка цена да запазят статуквото. Протестите през последните шест месеца показват, че гражданското общество вече не е пасивен наблюдател. Едва ли ще се съхранят същите участници и партийни пропорции след едни предсрочни избори през есента на тази година.

По начало ние не сме против свикване на Велико народно събрание и приемане на нова Конституция. Но докато това се случи, кризата ще стане необратима, а обществената енергия или ще се изчерпи, или ще се радикализира. Свикване на Велико народно събрание може да стане от следващото 43-то Народно събрание, след като конституционните промени бъдат подготвени и подложени на сериозно обществено обсъждане.

Утопия е да се очаква, че някога ще бъде изработен съвършен изборен кодекс. Също толкова утопично е да се очаква, че един изборен кодекс сам по себе си може да реши основните проблеми на политическата представителност у нас. Затова в случая гледаме на искането за приемане на цялостно нов изборен кодекс като на алиби за задържане на властта. Вместо това, настояваме за няколко спешни промени в действащия Изборен кодекс, които вече сме внесли в Народното събрание и по които сме готови да дискутираме:

 

 

  1. Намаляване на публичните субсидии за всички партии при запазване на субсидиите за извънпарламентарните партии.

Категорично настояваме партиите, които са постигнали поне един процент от гласовете на последните парламентарни избори да получават публични субсидии, така че да се гарантира политическият плурализъм в страната, да се избегнат зависимостите от олигархично ориентирани икономически субекти и унищожаването на политически конкуренти с неполитически средства.

 

  1. Отмяна на тазгодишната лятна ваканция на Народното събрание.

Ако народните представители са действително загрижени за страната и търсят ефективно решаване на неотложните проблеми на обществото, Народното събрание не бива да излиза в лятна ваканция. То трябва да приеме не по-късно от края на месец септември т.г. промените в Изборния кодекс и необходимите законови изменения, гарантиращи предвидените в програмата на правителството неотложни социални и икономически мерки. Еднакво спешни са както исканията на протестиращите за бързи предсрочни избори, така и очакванията на обществото за предприемане на социални мерки, които да облекчат положението на гражданите, изпаднали в най-тежко положение. Противоречи на здравия разум излизането в лятна ваканция три месеца след започване на работа при наличието на такива национални проблеми, изискващи спешни законови решения.

***

За да съдействаме за бързото осъществяване на посочените предложения, ние, долуподписаните експерти-граждани, предвиждаме:

Първо. Да подготвим с нашия експертен потенциал и да предоставим в Народното събрание конкретни текстове за необходимите спешни промени в Изборния кодекс.

Второ. Да организираме поредица публични дискусии, на които да изложим и обсъдим подробно нашите позиции.

 

Трето. Да съдействаме за приемане на промените в Изборния кодекс до края на месец август. Смятаме за наложително разпускане на 42-то Народно събрание до края на месец септември и насрочване на избори в предвидения от Конституцията срок най-късно два месеца след прекратяване правомощията на предишното Народно събрание.

ПОДПИСАЛИ ПРИЗИВА:

Център за независим живот - Капка Панайотова, Директор

Асоциация на европейските журналисти – БългарияКристина Христова – член на УС

НПО ЛинксТеодора Гандова, Председател на УС и Милена Недева, член на УС 

Сдружение „Болкан Асист“ Славея Христова, Изпълнителен директор

Алфа Рисърч - Боряна Димитрова , Управител

Сдружение „Корективи“ - Геновева Петрова 

Институт за пряка демокрация – Атанас Славов, Председател на УС

Център за либерални стратегии - Даниел Смилов и Деян Кюранов, Програмни директори 

Център за либерални стратегии – Деян Кюранов, Програмен директор

Фондация „Европейски институт“ - Любов Панайотова , Директор

Български институт за правни инициативи - Биляна Гяурова–Вегертседер, Директор

Институт за развитие на публичната среда - Антоанета Цонева, Председател на УС

Форум Гражданско Участие – Ива Таралежкова, Председател на УС

Сдружение “Център на НПО – Разград” – Георги Милков, Председател на УС

Международен център за изследване на малцинствата и културните взаимодействия – Антонина Желязкова, Директор

Център за приобщаващо образование - Ива Бонева, Изпълнителен директор

Фондация СЕГА – Румян Сечков, Директор