ЕК: Трябва да се справите със сериозни пропуски до 2014 г.
България започва преговори с Европейската комисия за разработването на споразумение за партньорство и програми за периода 2014-2020 г. ЕК обаче изрази опасения, че страната ни все още не е готова за следващия програмен период.
За да обсъдят Становището на службите на ЕК относно споразумението за периода 2014-2020 г., в понеделник в България пристигнаха Валтер Дефа – ръководител на Дирекцията по регионална политика, Петер Щуб Йоргенсен – зам.-директор на Дирекция по заетостта и социалните въпроси, зам.-директорът на Дирекцията по земеделие и развитие на селските райони Йержи Плева и ръководителят на Дирекцията за морско дело и рибарство Стафанос Самарас.
Те представиха анализа си на пресконференция в понеделник, на която присъстваше и министърът по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев.
„България трябва да се подготви по много точки, за да посрещне следващия програмен период. Пред страната ви остават предизвикателства, с които трябва да се справите, за да бъде ефективно усвояването на средствата от период 2014-2020 г.“, заяви Йоргенсен.
Един от основните проблеми за страната ни според Становището на ЕК е неефективното усвояване на средствата в сферите на образованието и здравеопазването.
„Структурно по-ниските бюджетни приходи и неефективните публични разходи, по-специално в образованието и здравеопазването, могат да застрашат дългосрочната устойчивост на публичните финанси“, се казва в Становището.
Анализът на ЕК посочва като предизвикателство и липсата на баланс в популацията на селските и градските райони на страната
„Докато населението на селските райони продължава да намалява, бързият растеж оказва натиск върху инфраструктурата на София и други центрове на градския растеж“, смятат експертите на ЕК.
Друго притеснение на анализаторите са крайно различните икономически и социални условия в отделните региони на България.
Обобщението на Становището посочва, че най-неотложните предизвикателства пред страната ни са свързани с участието на пазара на труда, осигуряване на благоприятна за иновации бизнес среда, развитие на инфраструктурата и усъвършенстване на административния капацитет.
„Ние знаем, че България изпитва нужди във всички сектори, но аз смятам, че страната ни не е проблем, а една възможност и предизвикателство“, бе изводът на министър Дончев.
Екипът от експерти на ЕК представи и бъдещите приоритети за финансиране.
За България те са разпределени в пет направления:
1. Намаляване на безработицата чрез подобряване на условията по заетост, развитието на образователни политики и политики за социално приобщаване.
2. Създаване на благоприятна бизнес среда чрез насърчаването на иновации.
3. Подобряване на инфраструктурата с цел икономически растеж и създаването на нови работни места.
4. Насърчаване на проекти, развиващи екологосъобразната икономика и ефективното използване на ресурси.
5. Укрепване капацитета на държавната администрация, управлението и съдебната власт.
Министър Дончев коментира, че анализите на ЕК не се отличават съществено от тези на България.
„Целта ни вече не са просто добрите проекти, а проекти, които допринасят за растежа в Европейския съюз. Това е и основният приоритет на Европа 2020. Фокусът пада върху споделените ползи и политиките по сближаване“, заяви министър Дончев.
„Няма много и съществени разлики между анализите на ЕК и важните точки, които отчита България. Страната ни влиза в преговорите много подготвена и очакваме разговорите да са ползотворни“, допълни още Томислав Дончев