България подготви екооценката за „Набуко“
Оценката за въздействието върху околната среда (ОВОС) на бъдещия газопровод "Набуко Запад" най-накрая е готова, а документацията е предадена в Министерството на околната среда и водите (МОСВ) за одобрение, съобщиха от проектната компания "Набуко газ пайплайн България" ЕООД.
Управляващият директор на компанията и бивш зам.-енергиен министър Марий Косев увери, че тя „ще се съобрази с всички забележки и съвети в процеса на одобрение“. По думите му газопроводът ще донесе на страната 1 млрд. евро инвестиции и стотици работни места.
От компанията поясниха още, че следващата стъпка са обществените обсъждания, становища на институциите и консултации по самото трасе. Изграждането на тръбата като приоритетен проект на ЕС трябваше да започне успоредно с интерконекторите със съседните страни още след газовата криза от 2009 г.
Вчера в интервю за в."Стандарт" премиерът Бойко Борисов съобщи, че очаква през януари да бъде обявена първата копка на междусистемната газова връзка с Турция, която трябва да стане част от системата на "Набуко".
"Набуко" е проект от т.нар. Южния газов коридор на ЕС, чиято цел е да транспортира 31 млрд. куб. газ от Каспийския регион и Близкия Изток до над 500 млн. потенциални потребители в Европа. На българо-турската граница той ще се свързва с Трансанадолския газопровод (TANAP). Проектът ще трябва да осигури и на България достъп до 1 млрд. куб. алтернативен на руския природен газ.
„Набуко“ вече получи положителна екооценка за трасето през Унгария и от юни разполага с последните разрешителни там. Действията на страните по трасето обаче все още не гарантира реализацията на проекта. Предстои акционерите в консорциума “Шах Дениз II” (SOCAR, BP, StatOil, Lukoil и др.) да определят до средата на 2013 г. по коя тръба от Южния газов коридор ще потече газът за Европа – с „Набуко Запад“ конкурират още Трансадриатическият газопровод (ТАP) и ITGI (Турция – Гърция – Италия).