500 души напуснали БАН за 2 г. заради тежки условия за работа
500 души са напуснали Българската академия на науката за периода 2010-2012 г. заради влошените финансови условия.
Това сочи доклад за дейността на БАН за 2012 г., представен пред депутатите в Народното събрание днес.
Общото заключение на доклада гласи, че през последните години научният потенциал на Академията е рязко намалял. Средната възраст на учените е 49,3 г., а броят на младите учени под 35-годишна възраст намалява.
"През последните години (2010, 2011 и 2012 г.) БАН работи в изключително тежки условия - недостиг на финансови средства, режим на неплатени отпуски, нарушен научен обмен, невъзможност да се покриват разходи за електричество и ток, да се поддържат сложни инфраструктурни обекти, да се заплащат дължимите вноски за достъп до европейски научни програми", констатира докладът на БАН.
Въпреки мрачните заключения Академията отчита ръст в спечелените проекти за европейско финансиране.
В документа се посочва, че публикациите на БАН за 2012 г. са 10 861 броя, което е значително повече в сравнение с предходната година. Най-висок е дялът на заглавията, свързани с културно-истерическото наследство и националната идентичност.
През 2012 г. заетите на бюджетна издръжка в БАН са 6215 души - с 62 по-малко в сравнение с 2011 г.
От Академията отчитат подобрение в сътрудничеството между БАН и ВУЗ-овете в страната, като през 2012 г. 571 учени са водили лекции, упражнения и различни курсове за следдипломна квалификация и специализация.
"Въпреки критичните условия на труд, се прави извод, че учените от БАН задържат високата си компетентност, дори надвишават резултатите от предишни години. Обосновава се и нуждата от допълнително финансиране още през настоящата година, както и от завишаване на държавната субсидия за Бюджет 2014 г.", гласи заключението на доклада, прочетен от председатетлят на БАН акад. Стефан Воденичаров.