OffNews.bg

Мистерията AGM-88 HARM в Украйна. Пентагонът призна доставките на ракетите за Киев, но с какво ги изстрелва ВСУ?

Експерти откриха доказателства за използването на американски ракети AGM-88 HARM в Украйна, съобщи в неделя профилираният телеграм канал „Военен наблюдател“ с позоваване на собствени източници на територията на бойните действия в Украйна. Ракетата е била използвана за поразяване на радиолокационна система на Руската армия и е изстреляна откъм украинската страна, твърдят руснаците.

„Това е първото документално потвърждение на използването на подобни боеприпаси от украинската армия при положение, че липсват данни ВСУ официално да са получавали такива боеприпаси.“ – написаха експертите от „Военен наблюдател“. 

До този момент в американските открити източници липсваха следи за присъствието на ракетата в Украйна. Във вторник обаче Пентагонът, цитиран от CNN за първи път призна, че САЩ са изпратили в Украйна необявявани досега антирадарни ракети за поразяване на  руските радарни системи. Колин Кал, заместник-министър на отбраната по политическите въпроси, заяви на брифинг, че САЩ са изпратили "определен брой" ракети, без да уточнява колко, кога и какъв точно тип. 

Pentagon acknowledges sending previously undisclosed anti-radar missiles to Ukraine

It's the first time that Defense Dept acknowledged sending this type of rocket. Exact model is likely AGM-88 High-Speed Anti-Radiation Missile (HARM), acc to CNN https://t.co/W8mR4ox8lZ pic.twitter.com/I7pDjFwJJC

— Euromaidan Press (@EuromaidanPress) August 9, 2022

Снимките, разпространение от руските агенции би трябвало да бъдат доказателство, че Украйна е получила от САЩ AGM-88 HARM, обстрелът с които предшества всяка голяма операция на американската авиация. CNN потвърждава с позоваване на министерството на отбраната, че ракетата е точно AGM-88 High-Speed ​​Anti-Radiation Missile (HARM). 

Въпросът, който си задават сега експертите от всички страни е как биха могли украинците да използват AGM-88 HARM без да разполагат с американски самолети, които са способни да ги носят. 

През 1986 година летящите със скорост два пъти по-голяма от тази на звука ракети са засечени на мониторите на либийските ПВО радари. Време за реакция обаче няма. Само секунди по-късно хилядите метални отломки на ракетите засипват радарните станции на либийците. Противовъздушната отбрана на Триполи ослепява и американците спокойно могат да бомбардират столицата и Бенгази в отговор на атентата на либийските специални служби срещу американски войници от база в Западен Берлин. По подобен начин AGM-88 са използвани и в Ирак и Югославия. Сега, казват, са се появили в украинските арсенали, което би трябвало да стресне Москва, защото са в състояние да "извадят очите" на руските С-400, които досега не позволяват на украинската авиация да се доближава до ПВО-то на Русия.

И се връщаме към въпроса за носителите. AGM-88 HARM се пренасят от самолети, но не и от украинските Миг-29 и Су-27 – просто на тях няма как да им се закачат тези ракети. Електрониката на изтребителите съветско производство не е съвместима с американското въоръжение, коментират полски експерти.

Теоретически е възможно съвсем тайно украинците да са направили някаква грандиозна модификация на оборудването си или са получили от някоя от страните от НАТО модифицирани към стандарта на пакта Миг-ове. Използването на новото въоръжение би изисквало тренировки. Американците използват за изстрелване на противорадарните ракети F-16 Wild Weasel, специализирани машини за електронна борба и поразяване на противовъздушни системи. 

Достоверно би звучала версията, че Пентагонът е доставил на Украйна системи за наземно изстрелване на AGM-88 HARM. Вярно, че такива системи никой не е виждал, твърдят експертите, но пък това не означава задължително, че не съществуват. Системи за борба с ПВО базирани на танкови шасита през 70-те години са използвани в Израел. Украинците пък успешно използват самоходни системи за изстрелване на противокорабни ракети Harpoon и са унищожили със сигурност поне един руски кораб по този нетипичен начин.

През 2018 година производителят на ракетите HARM, концернът Northop-Grumman представи концепция за изстрелване на ракетите от товарен контейнер, монтиран върху камион.

Борбата с руската ПВО е една от най-важните задачи на украинското командване. Руснаците разполагат зенитно-ракетни установки и съпътстващи ги радарни станции много близо до фронтовата линия, за да попречат на украинската авиация не само да атакува позициите на руските войски, но и изобщо да се появи в близост до тях. Вкарването в действие от украинската страна на установката HARM би решило този проблем, коментират в открити източници военните експерти.