OffNews.bg

Brexit: Какво следва сега?

Официално е - британците гласуваха за напускане на Европейския съюз. Въпросът е какво следва от това решение и как то ще се отрази както на британците, така и на чуждите граждани, живеещи на Острова. 

Всъщност ефекта от този вот няма да мигновен и не може да се окачва резки радикални промени за жителите и компаниите във Великобритания. Напускането на ЕС може да отнеме години, но няма ясно установен срок или голяма база за сравнение, тъй като досега има един-единствен случай на държава, решила да се отдели от съюза. Именно това прави Гренландия през 1982 г. 

Засега от първостепенно значение за страната е да се справи със икономическите последици. Британският паунд вече отчете спад с 9% спрямо щатския долар. Ред е на финансовия министър Джордж Озбърн да реши дали да отдели извънреден бюджет за излизането на Великобритания от ЕС.

Приемиерът Дейвид Камерън заяви, че ще се позове на член 50 от Договора от Лисабон, с което кралството ще има 2 години да договори условията за отделяне от съюза. Член 50 предполага, че останалите 27 държави членки ще съгласуват тези условия, без Великобритания да може да гласува за тях, затова от интерес за поддръжниците на брекзита е да предпочетат неформални преговори. Този сценарий обаче е малко вероятен. 

Пред Великобритания има два варианта. Първият е, подобно на Норвегия, да бъде член на Европейската икономическа зона, да допринася за бюджета на ЕС и да допуска свободно придвижване на хора и стоки. Втората опция е цялостно напускане, което би означавало Великобритания да започне да търгува със съюза както го правят например САЩ или Китай. Според експерти това би навредило повече на британската икономика. 

Не е ясна и съдбата на Дейвид Камерън като министър-председател, но е възможно той да се задържи на поста през лятото, за да осигури по-плавен преход към друг кандидат от Консервативната партия. Сред кандидатите ще са отявленият поддръжник на напускането на съюза и бивш кмет на Лондон Борис Джонсън, финансовият министър Джорд Озбърн, който държеше на тезата за оставане в ЕС, и министърът на вътрешните работи Тереза Мей.