OffNews.bg

България с по-светло бъдеще от Унгария, Хърватия, Гърция и Кипър

България има по-добри перспективи за развитие от Унгария, Хърватия, Кипър, Турция, Мексико и Гърция.

Страната ни се нарежда на 35-о място в мащабното изследване на авторитетната фондация "Бертелсман" за перспективите за развитие пред 41 държави от ОИСР и ЕС. В изготвянето му участват повече от 100 международни експерти. Първите три издания на изследването са през 2009, 2011 и 2014 г. Четвъртото е от 2015 г. Вчера излезе петото. За него в частта за България са работили Георги Ганев и Мария Попова. Координатор за страната ни е бил Франк Бьонкер.

В сравнение с 2015 г. страната ни се изкачва с две позиции. Миналата година сме били 37-и и сме изпреварвали Турция, Мексико, Кипър и Гърция. Именно тогава обаче се е откроила голяма разлика между нас и Румъния, която е била поставена на 31-ото място.

Най-силната ни година обаче не е 2016, много по-напред сме били през 2014 г., когато сме делили 30-ото място с Румъния и сме изпреварвали Португалия, Хърватия, Чили, Испания, Унгария, Италия, Мексико, Турция, Кипър и Гърция.

Тази година страната ни успява да стопи почти напълно разликата с Румъния, която е №34. 33-а е Чили, а 32-ра - Италия. 30-ата позиция, която сме заемали през 2014 г., сега е за Малта.

Показатели

Трите главни стълба са: политики, демокрация и управление.

В "Политики" се включват: икономически политики (икономика, пазар на труда, данъци, изследвания и иновации, финансова система); социални политики (образование, социално включване, здравеопазване, политики към семействата, пенсии, политики за интеграция, безопасни условия на живот, социални неравенства); политики за околната среда.

За икономическите си политики България получава оценка 4.9 по десетобалната система, за социалната - 4.3, а за политиките за околната среда - 6.3. Средната ни оценка за "Политики" е 5.18.

Вторият стълб - "Демокрация" - включва: изборни права, достъп до информация, граждански права и политически свободи, върховенство на закона. Тук средната ни оценка е 5.8.

Оценката ни за "Управление" е 5.10.

Лидерите

№1 в класацията е Швеция със средна оценка 8.00. Втора е Дания със 7,79. На трето място е Норвегия със 7.72.

Останалите държави в Топ 10 са:

4. Швейцария

5. Финландия

6. Германия

7. Естония

8. Люксембург

9. Великобритания

10. Литва

Авторите на изследването правят общия извод, че през последните две години проблемите се задълбочават, включително за северните европейски страни, които, според тях, вече са нестабилни.

Икономиката на Норвегия страда заради ниските цени на петрола, Швеция среща все по-големи трудности с бежанците, последствие от което е и растящата безработица. 

Още по-сериозни са проблемите в южните държави от еврозоната, където и безработицата, и бедността са все по-тежки проблеми.

Авторите на изследването поставят под въпрос и устойчивостта на проекта за европейска интеграция. В него дори се заявява директно, че евроинтеграцията е заплашена от провал, а за индикатори в това отношение се сочат популистките движения.