OffNews.bg

Законът ленд-лийз: САЩ насочва срещу Путин оръжието, което победи Хитлер

Камарата на представителите на САЩ одобри снощи с голямо мнозинство поисканото през януари реактивиране на Закона за ленд-лийз, който през Втората световна война е помогнал за победата над нацистка Германия, предаде БТА. Това ускорява процеса по предоставяне на помощ от 33 милиарда долара на Украйна, която вчера президентът Байдън поиска от Конгреса.

Законът бе приет с 417 гласа "за" при 4 "против" от долната камара на Конгреса, след като три седмици преди това той беше одобрен единодушно от Сената. Предстои изпращането му в Белия дом за подпис от президента Джо Байдън, за да влезе в сила.

Законодателната мярка възражда програма от времето на Втората световна война (Land-Lease Act), която позволяваше на Вашингтон без бюрократични пречки да отдава под наем (lend) и на лизинг (lease) американска военна техника и оръжия на съюзници. В настоящия случай законът ще облекчи предоставянето на военна техника и оръжия на Украйна, а също на засегнатите от руската инвазия страни в Източна Европа като Полша. В частност САЩ ще могат да предоставят на Украйна оборудване под условие, че то ще бъде заплатено впоследствие.

Tака се актуализира законодателството от 1941 г., подписано от Франклин Д. Рузвелт, за да помогне на съюзниците да се борят с нацистка Германия. По това време тогавашният президент на САЩ прокарва през Конгреса закона за отпускане на заеми (Lend-Lease Act) в отговор на призива на британския министър-председател Уинстън Чърчил за помощ, въпреки че първоначално Америка остава неутрална във войната.

Вчера президентът Джо Байдън поиска от Конгреса да отпусне допълнителни 33 милиарда долара на Украйна, вкл. 20 милиарда за оръжия, боеприпаси и друга военна помощ, 8,5 милиарда долара за пряка икономическа помощ за правителството и 3 милиарда долара хуманитарна помощ и помощ за хранителната сигурност в страната.

"Този закон ще промени ситуацията в Украйна и съм благодарен на колегите си от Камарата на представителите, че признаха важността му и бързо го изпратиха на бюрото на президента", коментира вносителят, сенатор Джон Корнин.