Цачева увеличи шанса на Трайков, срещу Радев се действа по учебник
Многоочакваният кандидат на ГЕРБ Цецка Цачева е до голяма степен компромисна фигура. Тя не принадлежи нито на кръга около Цветанов, нито на „прозападните“ среди в ГЕРБ. Не може да се каже, че тя се ползва с особено висока обществена популярност. И най-преданите й фенове не биха могли да твърдят, че излъчва харизма.
Това се казва в анализ на института „Иван Хаджийски“ с участието на проф. Петър-Емил Митев, Андрей Райчев, Кънчо Стойчев, Борис Попиванов, Първан Симеонов и Пламен Владимиров.
С Цачева ГЕРБ рискува самозатваряне в собствения твърд електорат, далеч от по-широка дясна, патриотична или социална периферия. Досегашните изборни резултати на ГЕРБ в Плевен, където е „бастионът“ на Цачева, говорят именно за това. Не бива обаче да се подценява силата на „изборната машина“ на партията, нито евентуалното „рамо“ за балотажа от други партии.
Очертава се полярна дилема: или ГЕРБ иска да бие „на всяка цена“, доказвайки, че няма значение кого кандидатира, или съзнателно върви към загуба, за да провокира предсрочни избори и нова политическа конфигурация.
Цачева и останалите
Шансовете на Трайчо Трайков се увеличиха след номинацията на Цачева – тя няма как да вдъхнови много реформаторски настроени избиратели. Вариантът „Цачева“ дава нова енергия и на БСП на фона на всички предизвикателства пред кандидатурата на Радев.
А предизвикателствата не са малко. Срещу Радев се действа като по учебник: размиване на вота между многото „леви“, недоверие в потенциала му да стигне до балотаж, отнета възможност за антисистемност – за сметка на Веселин Марешки, вкарване в обяснителен режим – заради Орешарски.
Рекорден е броят на леви кандидати – бивши министри или депутати от БСП. Това прилича на „война за наследството на БСП“. Очертава се вариант „всички срещу БСП“. След кандидатурата на Цачева предстои да се разбере дали е възможно това да се обърне във „всички срещу ГЕРБ“.
ДПС пък ясно иска да се преутвърди като влияние и да изтласка ДОСТ. Големият въпрос даже не е дали Орешарски е оръдието и колко гласа ще вземе. Големият въпрос е кой може да бъде по-полезен на ДПС в опита им за преутвърждаване: ГЕРБ или БСП. Към управляващите водят и икономически нишки, и надежда през тях да бъде „укротен“ Местан. Към БСП води желанието на ДПС да е балансьор и да спре бизнес експанзията на ГЕРБ към общините на ДПС. В краткосрочен план ГЕРБ е по-изгодната опция. Но в стратегически план ДПС има нужда от по-силна БСП – за да има въобще между кого да балансира.
Разбира се, ако междувременно ГЕРБ и БСП не намерят полза един в друг. Всичко това днес прилича на теория на конспирацията. А утре?
Обединените патриоти са обявили програма-максимум отстраняване на БСП от втората позиция в президентската битка. Правят разделение на труда – НФСБ отправя послания на Запад, „Атака“ – на Изток, а ВМРО балансира. Опасността за патриотите, както обикновено, е там, където е и шансът – продължаващото участие на ПФ във властта да не се окаже бариера пред претенциите на националистите да изразяват промяната.