OffNews.bg

Сводка на войната 13.02.23: Здравето на Путин - изключително чувствителен въпрос

Сводка е проект на двама журналисти от авторитетното френско издание Курие Интернасионал (Courrier International, част от групата на Le Monde), Александър Леви и Катрин Гишар. Има за цел осветляването на войната в Украйна и нейните последици за Европа. Публикува се в Телеграм на френски език и от началото на 2023 г. на български (линк тук).

Ръководителят на унгарската дипломация е в Минск. Петер Сиярто е в беларуската столица днес, за да обсъди "мира" в Украйна. Той ще бъде приет от своя колега Сергей Алейник, който наскоро бе назначен на този пост след внезапната смърт на предшественика си. "Разбира се, много хора ще критикуват тази инициатива, но каналите за комуникация трябва да останат отворени", обоснова се Сиярто. Той остава първият външен министър от държава - членка на ЕС и НАТО, който пътува до Минск, където Александър Лукашенко управлява от 1994 г., като жестоко потиска опозицията а и след това въвлича страната си в рискованата "специална военна операция" на Русия в Украйна. Премиерът Виктор Орбан и българският президент Румен Радев бяха единствените двама европейски лидери, които изглеждаха навъсени по време на триумфалното посещение на Володимир Зеленски в Брюксел на 9 февруари. Те се обявиха против изпращането на оръжия в Киев и, както винаги, "за мир", без да уточняват какво точно имат предвид под това. Според Киев това е просто руски наратив.

Здравето на Путин - изключително чувствителен въпрос. Всички договори и покупки на Централната клинична болница, здравното заведение на президентската администрация, са изчезнали от руския уебсайт за обществени поръчки, установиха руски опозиционни медии. Тези документи позволиха да се установят, с различна степен на сигурност, всички предпазни мерки, които Кремъл предприема по отношение на здравето на своя главен наемател Владимир Путин. Последният е придружаван по време на пътуванията си от множество лекари (до тринадесет), най-често от хирург, специализиран в рака на щитовидната жлеза, и специалист по УНГ. През юни миналата година руски и западни източници изказаха предположение, че Путин се лекува от онкологично заболяване, но тази информация не беше потвърдена.

Исках да "изкупя вината си". Това заяви редакторът Владимир Романенко, за да обясни защо в събота вечерта е публикувал на уебсайта на прокремълския всекидневник "Комсомолская правда" няколко статии, които критикуват войната и режима на Путин. 24-годишният мъж, който се определя като член на ЛГБТ общността, живее в чужбина от началото на мобилизацията и работи като журналист в популярния всекидневник, известен като "любимия вестник на Путин". “За да се изхранвам и поради липса на друго”, обяснява той. Романенко е бил дежурен през уикенда, което му позволява да направи този трик, който той описва като начин да "изкупи вината си" за това че е сътрудничил на пропаганден вестник. Статиите бяха бързо премахнати от сайта веднага след като се разбра за случая. Романенко не очаква скоро да се върне в Русия.

Путин и "неговият" брониран влак. От есента на 2021 г. руският държавен глава пътува изключително със специален влак на територията на страната, съобщава руският разследващ уебсайт "Досие". Предимствата на това транспортно средство пред самолетите са дискретност и сигурност: според сайта, въпросният влак почти по нищо не се различава от другите търговски влакове, освен че вагоните му са бронирани и оборудвани с антени за специална комуникация. Путин го използва, за да пътува до различните си резиденции, най-вече в Московска област, но също и в южната част на страната. Съществуването на "правителствения влак" само по себе си не е тайна, но той се използва главно от Дмитрий Медведев и много рядко от самия Владимир Путин. Но според "Досие" той не е същият като свръхсигурната и бронирана композиция, използвана от лидера на Кремъл в контекста на войната в Украйна.

[Под лупа] Молдова : Майя Санду потвърди руския план за дестабилизиране на страната ѝ 

"Всички, които участват в тези действия срещу Република Молдова, независимо дали са членове на политически партии или престъпни групи, както и всички, които ги защитават, трябва да бъдат преследвани. Безопасността на гражданите и сигурността на държавата са наша основна грижа. И ще продължим да правим всичко необходимо, за да защитим нашата държава и граждани, мира и обществения ред", заяви президентката Майа Санду на пресконференция в понеделник, 13 февруари, няколко дни след като украинските власти й предоставиха информация за нов руски план за дестабилизиране на Молдова.

"Опитите на Кремъл да внесе насилие в страната ни няма да успеят. Нека запазим спокойствие и да вярваме в Република Молдова", добави тя.

Силно угрижена, президентката поиска от парламента да даде повече правомощия на силите за сигурност и на прокурорите в борбата със заплахата. "Това е краткосрочен план, който предвижда саботаж с помощта на хора с военна подготовка, маскирани като цивилни. Те планират насилствени действия, включително нападения срещу определени обществени институции и вземане на заложници", каза тя.

За тази цел могат да бъдат използвани хора от чужбина. "Документите съдържат например указания за правилата за влизане на територията на Република Молдова на граждани на Руската федерация, Беларус, Сърбия и Черна гора", твърди Майа Санду.

Този нов руски "план" идва след опита за сваляне на молдовското правителство през есента на миналата година чрез масови демонстрации, за да бъде сформиран проруски кабинет в Кишинев.

На 10 февруари молдовският президент възложи на своя съветник по сигурността Дорин Речан да състави ново правителство след оставката на министър-председателя Наталия Гаврилита. 48-годишният Речан е прозападно настроен и подкрепя присъединяването на Молдова към Европейския съюз. От 2012 г. до 2015 г. е министър на вътрешните работи, а от 2010 г. до 2012 г. - заместник-министър на информационните и комуникационните технологии.

Линк телеграм-канала на към Svodka на френски език

Линк към телеграм канала на български език

Можете да подкрепите проекта "Сводка" тук