OffNews.bg

Руски анализатор: Борисов е русофоб, но все пак провали Черноморския флот на НАТО

Директорът на центъра за изследване "Карнеги", Максим Саморуков, публикува анализ за случващото се в НАТО през последните седмици и ролята на България в алианса, като подчерта, че Бойко Борисов е най-русофобски настроеният политик у нас, но страната ни въпреки това е провалила идеята за Черноморски флот.

Според него голяма част от източноевропейските държави, които са в НАТО, няма нужда да бъдат подривани от Кремъл, защото те така или иначе са ненадеждни и не вярват на Запада, както и една на друга.

„Със сигурност е по-лесно да си обясним непредсказуемостта на България с руско енергийно изнудване, натиск, корупция или други страховити кагебейски трикове. Това обяснение е психологически удобно, но не е вярно”, смята Саморуков.

Анализаторът пише, че Борисов изобщо не е кукла на конци на Москва и точно заради това проваля всеки един голям руски проект - „Бургас-Александропулис”, „Белене”, „Южен поток”.

Отказът му да участва във флотилия на НАТО обаче е продиктуван от две неща - не вярва на политиката на Турция, а България не е получила нищо за това, че охлади връзките си с Русия и понесе щети от това.

Той развива тезата си, като твърди, че българските военни и политици са се усъмнили да не би контролът на нашите сили да се окаже в ръцете на Турция, която да ни въвлече във война с Русия. Причината за това е, че турският флот е многократно по-силен и многоброен от нашия, а в случай на създаване на Черноморски флот корабите на Анкара ще са най-много и е логично нейният глас да се чува най-много при подобно сътрудничество.

Според международните договорки в Черно море може да присъстват чужди кораби в рамките на едва 21 дни. Затова единствен вариант за създаване на постоянен морски корпус е с ролята на България, Румъния и Турция. А в него доминираща ще бъде Анкара.

Друга причина е, че през всички тези години държавата ни е направила куп компромиси със своя интерес, спирайки руски проекти и намалявайки търговските си връзки с Москва, но не е получила нищо в замяна от Запада, на каквото се е надявал Борисов. Затова този път той е решил да не действа против интереса ни.

Саморуков твърди, че премиерът е бил съгласен първоначално с идеята за подобен флот, но след като се разбрало, че страната ни трябва да плати над милиард лв. на Русия заради проваленият проект за АЕЦ "Белене", а Западът е отказал да ни компенсира - му е кипнало и е блокирал Черноморския флот.