OffNews.bg

Руската армия напредва в няколко посоки, ВСУ не успява да стабилизира фронта

Руската офанзива в Донбас се засилва и украинските въоръжени сили започват да се сблъскват със сложна ситуация в редица райони. Украинските части в районите на Покровски и Торецк се намират в особено тежко положение. 

Руските части са постигнали значителни тактически успехи в Покровското направление западно и северозападно от Авдеевка, съобщава Институтът за изследване на войната. Според геолокационните кадри те държат позиции в западната част на Първа Новоселовка, заели са Вълчево и са напреднали към горските отбранителни пояси западно и северно от селото, както и южно от село Ниталово.

По този начин руската армия се опитва да разшири района на неотдавнашния пробив край селата Прогрес и Вълчие. Съобщава се, че тя засилва настъплението си, като вкарва в битката свежи резерви. Стана ясен и векторът на движението ѝ покрай железопътната линия на запад към Новогродовка и Селидово - по-големи и по-укрепени селища на около 12 км западно от сегашната фронтова линия.

Доста дълбокото навлизане - 4-5, на места 6-7 километра - заплашва преди всичко десния фланг на ВСУ, който се отбранява южно от руската зона на пробив в близост до мрежата от водохранилища и река Волча. Ако руското настъпление не може да бъде спряно, ще бъде безсмислено и опасно да се задържат тези благоприятни в момента позиции.

"Започвайки атака срещу Новогродовка, руската армия ще доведе украинската логистика до ръба на колапса", заяви руският военен анализатор Ян Матвеев, автор на популярните канали в Telegram и Youtube "Карти и стрели". - Тя все още е силно затруднена дори и сега. Изобщо цялата тази издатина, която се простира все по-далеч, не само създава нови опасности, но и прекъсва цялостната линия на отбрана. Частите, които защитават границите от север, не могат бързо да се притекат на помощ на южните и обратно".

Според украинския военен анализатор Константин Машовец частите на ВСУ ще бъдат принудени да се изтеглят зад река Волча, на запад - "и няма гаранция, че при това врагът няма да успее да пробие между Межевое и Скучне, в посока Камишевка (т.е. вече зад река Волча)".

"Противникът е много близо до това да получи пробив в оперативен мащаб в посока Покровск до края на следващия месец", смята той.

Посока Торецк

Ситуацията на север от Донецк също е напрегната. Руските части продължават да атакуват интензивно в посока Торецк и нанасят удари по града с управляеми бомби, съобщи украинският генерален щаб.

Те напредват в югозападната част на селището Ню Йорк (южно от Торецк), югозападно от Юровка (южно от Ню Йорк), в Железное и Северное (и двете югоизточно от Торецк).

"Руските войски щурмуват Ню Йорк, като постепенно изтласкват фронта от многострадалната Хорловка. ВСУ рискува да се окаже в котел и рано или късно ще бъде принудена окончателно да напусне позициите си", твърди руският пропагандист Семьон Пегов.

"Става ясен сегашният план на вражеското командване на 41-ва ОВА за действията в торецкото направление", пише Константин Машовец. - Чрез едновременното настъпление на предните си части [...] то се опитва да откъсне онези наши части, които все още държат източната част на село Ню Йорк".

И щом успява, поне засега, е съвсем близо до изпълнението на този план.

Според руски пропагандист ВСУ може да падне в котел край с. Ню Йорк.  Снимка: Getty images

Друга посока на руското настъпление е град Часов Яр, западно от Бахмут. Той е разположен на доминираща височина и обхваща както Константиновка, важен логистичен център, така и направлението към Краматорск и Славянск - последните големи градове в Донецка област, останали под контрола на Киев. Сраженията за Часов Яр продължават от пролетта на 2024 г.

Предишните опити на руските войски да заобиколят града от север от блатистите низини се оказаха неуспешни и се наложи да се възползват от по-малко благоприятния сценарий - да щурмуват Часов Яр челно.

По данни на ISW там руските войски са извършили леко настъпление в източната част на града и са пресекли канала Северски Донец-Донбас северно от микрорайон Нови. Прокремълски блогъри твърдят, че руски щурмови групи са започнали да водят боеве и в друг квартал - Октябърский.

Съобщава се и за руски атаки северно от Часов Яр край село Калиновка, източно край Иванивское и югоизточно край Андреевка.

Часов Яр.  Снимка: ЕПА

Като преди две години, но не съвсем

Като цяло сегашната военна ситуация напомня за лятото на 2022 г., когато руската армия натискаше централния участък на фронта в Донбас, а украинската армия смазваше настъпващите руски части с цената на загуба на територия. Тази стратегия позволи на командването на ВСУ да натрупа резерви за последващи успешни контранастъпателни операции.

Съществуват обаче и съществени различия. Ако допреди две години руските части на други направления - в Херсонска и Запорожка област, в южната част на Донбас, в района на Изюм в Харковска област - на фона на подразделенията на "Вагнер" и други руски части, настъпващи към Попасная, Северодонецк, Лисичанск и Бахмут, действаха пасивно и мислеха повече за удържане на позициите си, то сега случаят не е такъв.

Едновременно с развитието на настъплението по Покровското и Торецкото направление руските войски се опитват да атакуват навсякъде: на юг от Донецк и в района на Лиман. Те не се отказват и от опитите си да си възвърнат загубените през миналата година позиции в Запорожка област и да изместят украинските десантчици от левия бряг на река Днепър край Херсон. А в Харковска област, в допълнение към групировката, която настъпва към Купянск, те са открили нов фронт откъм Белгородска област.

Не можем да говорим за някакви особени успехи за руската армия в тези части на фронта - повечето атаки са отблъснати, а дори и в случай на успех, напредъкът е само няколкостотин метра, което не променя особено ситуацията.

В същото време всяко неуспешно нападение означава загуби за настъпващата страна, които са многократно по-големи от тези на отбраняващата се страна. Но по този начин руското командване улеснява действията на частите в основното направление на лятната офанзива, като пречи на украинските въоръжени сили да придвижат там най-боеспособните си резерви.

Успехи и неуспехи

След падането на Авдеевка тази пролет военните експерти бяха сигурни, че руската армия ще продължи основните си настъпателни операции на запад и северозапад от града, като си постави минималната цел да достигне административните граници на Донецка област. Очевидно командването на ВСУ също е било наясно с тези планове.

Още тогава е била забелязана слабостта или дори пълната липса на укрепления по пътя на очакваното руско настъпление. Нови отбранителни линии бяха издигнати по спешност, като много от тях не бяха завършени поради близостта им до зоната на бойните действия. Имаше и неуспехи на средно и по-ниско ниво, като например любопитната загуба на важни позиции в района на Охеретино по време на некоординираната ротация на частите.

Както и в случая с Очеретино, руското командване не форсира събитията по време на бързото настъпление в района на Прогрес и Волчего, а предпочита да действа внимателно и предпазливо, като постепенно разширява зоната на пробив и се опитва да осигури фланговете.

От една страна, това дава възможност на командването на ВСУ да затвори опасното направление и в случай на заплаха от обкръжение да изтегли войските от съседните райони. От друга страна, то не им дава възможност за бърза контраатака и връщане на загубените позиции.

Що се отнася до ситуацията на фронта като цяло, дори вероятното отстъпление на украинската армия с няколко километра по направленията Покровск и Торецк не отваря нови прозорци на възможности за руската групировка войски "Център". Оттук нататък няма да стане по-лесно.