Русия победи по точки САЩ
Путин печели по точки: спорът между САЩ и Русия около хакерските атаки в хода на предизборната кампания в САЩ приключи с победа за руския президент.
Владимир Путин сам си направи подарък в навечерието на Новата година и началото на коледната ваканция в Русия - най-голямата страна в света. Изгонените от САЩ руски дипломати се завръщат навреме с правителствен самолет в Москва и не трябва да посрещат Новата година от другата страна на Атлантическия океан.
В същото време представителите на омразното правителство на Обама могат да прекарат двете седмици ваканция в обичайната обстановка - засега не им се налага да напускат Русия. Нещо повече: те получиха покана да отидат със семействата си в Кремъл и да се порадват на празнично украсената новогодишна елха.
Размяната на удари между Москва и Вашингтон завършва с победа по точки за руския президент. Спорът се разгоря от един доклад на американските тайни служби. Документът представя доказателства, че руското правителство е разпоредило хакерски атаки срещу американски цели, за да окаже влияние върху президентските избори. В отговор на тези атаки, отиващият си американски президент Барак Обама реши да изгони 35 руски дипломати и техните семейства.
Отговорът на Русия очевидно следваше една добре премислена драматургия. Първоначално външният министър Лавров обяви реципрочни мерки и заяви, че Русия също ще изгони 35 американски дипломати и ще закрие две американски посолства. Руското посолство в Лондон пък осмя Обама чрез Туитър и го нарече "безгласна буква" (Lame Duck). А премиерът Дмитрий Медведев злорадо пожела на правителството на Обама да "почива в мир".
Изкуството на "тролинга"
След това Владимир Путин великодушно наложи вето. Въпреки че Русия имала правото на отмъщение, тя нямало да следва безотговорната "махленска дипломация" на Обама. Санкциите били наложени с цел да обременят дълготрайно отношенията между САЩ и Русия. Русия нямало да допусне това и под ръководството на новия президент отношенията отново щели да се подобрят. Въпреки това руският държавен глава предизвикателно пожелава ЧНГ на американския си колега Обама и семейството му.
Реакцията на бъдещия обитател на Белия дом не закъсня: Доналд Тръмп написа в Туитър, че това било много остроумно (Very smart). В крайна сметка Путин реагира прагматично, но не си спести удоволствието да остави министрите си да правят изявления срещу администрацията на Обама. Руските потребители в интернет пък посрещнаха възторжено новогодишното пожелание към Обама. Оказва се, че Путин владее перфектно изкуството на "тролинга" - емоционалните провокации, познати ни от социалните мрежи.
Кой говори още за хакерски атаки?
И не само това. Кремъл се поучи от миналото. Отдавна отмина времето, когато, в кризисни ситуации, всички чакахме едно кратко изявление по телевизията на първия човек в държавата. Днес телевизията е друга, а тъй наречената "направлявана демокрация" работи за Путин. Неговите лоялни служители излъчват онези послания, които самият президент не може да произнесе лично. Но всичко остава под негов контрол, тъй като по заповед отгоре тези послания мигом могат да бъдат преустановени.
Е, има ли още някой, който да се вълнува от американските разкрития за руските хакерски атаки? Останаха ли въобще хора, които да се вълнуват от темата? Стратегията работи. Поне в Русия сега се говори само за новогодишните елхи и за сънародниците, които неочаквано ще прекарат Нова година в родината. Дори и децата на американските дипломати да не откликнат на поканата от Кремъл.
Николас Конъли, "Дойче веле". Заглавието е на редакцията, оригинално то е "Президентът, който спаси празника".